Skip to main content
1
Blog

Podgrzybek – bardzo wszechstronny grzyb kulinarny

By 5 stycznia 2017 3 czerwca, 2020 Brak komentarzy
Podgrzybek - bardzo wszechstronny grzyb kulinarny

Podgrzybek – aromatyczny akcent polskiej kuchni

Pyszny podgrzybek wiele zyska, jeśli połączysz go z cebulą, śmietaną lub odrobiną masła. Grzyb z rodziny borowikowatych na naszych stołach gości na co dzień i od święta, wielu smakoszy włącza go do tradycyjnego, wigilijnego menu. Zupa grzybowa często pojawia się przecież obok barszczu na zakwasie, podgrzybek to także nieodłączny składnik farszu do pierogów i bożonarodzeniowych uszek.

Podgrzybek zniewala kubki smakowe po dodaniu do duszonych i gotowanych potraw, a jesienią – marynowany – króluje w domowych spiżarniach. Kiedy usmażysz go na maśle, nie możesz oprzeć się, by nie pałaszować go prosto z patelni – obowiązkowo ze szczyptą soli. W wersji mrożonej cieszy podniebienia zimą i latem. Jeśli postawisz na produkty, które przygotowuje się tylko z polskich składników, bez konserwantów i sztucznych dodatków, aromat grzybów może towarzyszyć ci przez okrągły rok. Właściwe technologie mrożenia sprawiają, że podgrzybek zachowuje wszystkie wartości odżywcze, a pachnie i smakuje, jakbyś dopiero przyniósł go z lasu.

Jakie jeszcze zalety kryją się w podgrzybkach? Leśne przysmaki to idealny element diet dla osób, które chcą zrzucić kilka kilogramów – ich wnętrze wypełnia przede wszystkim woda, nie zawierają dużo kalorii, a przy tym fantastycznie zastępują mięso. Co więcej, podgrzybek, podobnie jak inni jego „bracia”, zawiera niewielkie ilości tłuszczu. A lipidy, z których się składa, to głównie nienasycone kwasy tłuszczowe, które wywierają zbawienny wpływ na twoje zdrowie i funkcjonowanie całego organizmu. W podgrzybku znajdziesz również pewne ilości witaminy A, witamin z grupy B, flawonoidów i białka.

 
Rodzinny obiad z podgrzybkiem w roli głównej

 
Jeśli nie masz zbyt wiele czasu, który mógłbyś poświęcić na przygotowanie dań, sięgnij po Proste Historie – mrożoną zupę grzybową z aromatycznymi podgrzybkami brunatnymi, pełną cennych warzyw, jak marchew, pietruszka, seler, cebula i ziemniaki – jej zapach wkrótce wypełni cały dom.

Wystarczy 15 minut i już możesz podawać najbliższym smaczną, wartościową, gorącą zupę. Jeśli chcesz, możesz wzbogacić ją o dodatkowe elementy, zgodne z twoim kulinarnym gustem. Podczas gotowania przypraw wonne danie ulubionymi ziołami – świeżymi lub suszonymi, a pod koniec zabiel je – sięgnij po śmietanę lub jogurt naturalny, dzięki któremu stworzysz mniej kaloryczny posiłek. Dosyp też inne przyprawy – masz ochotę na łagodniejszą wersję grzybowej? Odrobina soli morskiej i pieprzu ziołowego wspaniale podkreśli jej naturalny smak. Jeżeli marzy ci się zupa z ostrzejszym akcentem – postaw na szczyptę pieprzu cayenne, który doda potrawie charakteru. Kiedy pachnąca grzybowa znajdzie się już na talerzach, posyp ją zieloną pietruszką lub koperkiem – skomponuj specjał, któremu nikt się nie oprze.
 
W podobny – mało absorbujący, lecz bardzo zdrowy sposób, przyrządzisz drugie danie. Pyszne pierogi z kapustą i grzybami to idealny pomysł na rodzinne popołudnia i wspólne chwile przy stole. W ich wnętrzu znajdziesz farsz, który po prostu rozpływa się w ustach i – jakżeby inaczej – znakomite podgrzybki, które pachną lasem i jesienią.