Proste Historie
Proste Historie
Proste Historie
Proste Historie
2017-01-05

Groch - właściwości odżywcze i zdrowotne

Proste Historie
Groch - właściwości odżywcze i zdrowotne

Jeśli dbasz o zdrowie i starasz się racjonalnie układać swój jadłospis, rośliny strączkowe powinny szczególnie zwrócić twoją uwagę. Nie tylko sycą, ale też stanowią bogate źródło białka, węglowodanów, witamin i minerałów. Dobrym przykładem wartościowego warzywa strączkowego jest groch. Jego wartości odżywcze są bardzo cenne, a możliwości wykorzystania kulinarnego pozwalają na przygotowywanie na jego bazie pysznych zup, farszów, zapiekanek czy innych pyszności. Co kryją w sobie niepozorne ziarenka?

Zdrowotne właściwości grochu

Groch jest uprawiany już od kilku tysięcy lat. Dobrze znany jest nam groch łuskowy lub cukrowy. Roślina owocuje w postaci strąków, w których znajdują się tak lubiane przez nas nasiona. Wartości odżywcze zielonego groszku to przede wszystkim cenne białko roślinne, a także fosfor, magnez, żelazo i cały szereg witamin: karoten, witamina C, E oraz witaminy z grupy B, które przyczyniają się do obniżenia poziomu homocysteiny, związanej z ryzykiem rozwoju chorób serca. Warto też wspomnieć o błonniku, który występuje obficie we wszystkich nasionach roślin strączkowych. Błonnik usprawnia pracę układu pokarmowego i zapobiega zaparciom. To jeszcze nie wszystko. Dzięki zawartości antyoksydantów groch ma właściwości spowalniające procesy starzenia się organizmu oraz wzmacniające system immunologiczny.

Groch zawiera więc witaminy, minerały, białko, a także coś jeszcze - wspaniały, delikatny smak, który sprawia, że dania na jego bazie są przepyszne!

Groch - jak wykorzystać go w kuchni?

Aby zachować zdrowie i świetną kondycję, trzeba zatroszczyć się o dobrze zbilansowaną dietę na co dzień. O ile latem i jesienią na wyciągnięcie ręki mamy mnóstwo świeżych owoców i warzyw, kiedy nastają chłody, trzeba wykazać się większą starannością w doborze produktów - tak, aby na talerzu nie zabrakło wzmacniających nasz organizm roślin. W tym okresie warto sięgać po domowe przetwory i mrożonki, które zachowują cenne walory odżywcze i smakowe darów natury. Na szczęście zielony groch i inne strączki należą do jarzyn, którymi możemy zajadać się bez względu na porę roku. Układanie zróżnicowanego i ciekawego pod kątem smakowym menu ułatwią natomiast PROSTE HISTORIE. Szybkie dania z mrożonek można przygotować w mgnieniu oka, co jest ważne szczególnie dla osób żyjących w pośpiechu, które jednocześnie przywiązują dużą wagę do tego, co jedzą. Przez cały rok korzystaj ze zdrowotnych właściwości groszku, szczelnie zamkniętego w torebce jako samodzielne warzywo lub w postaci zupy jarzynowej czy bukietu warzyw. Dobrym pomysłem jest też uzupełnienie drugiego dania obiadowego o marchewkę z groszkiem - zapewnisz sobie garść witamin i minerałów, a taki dodatek uczyni twój talerz kolorowym i przywodzącym na myśl upalne lato.

Groch doskonale sprawdza się także jako składnik warzywnych sałatek - zmieszaj go z marchewką, pietruszką, selerem, ogórkami, ziemniakami, kukurydzą, jajkiem, a całość połącz majonezem. Pysznie i prosto.

Właściwości grochu - zdrowie dla całej rodziny!

Kto często sięga po warzywa i owoce, zmniejsza ryzyko nadwagi i związanych z nią chorób, a dodatkową zaletą kolorowej diety jest z pewnością dobre samopoczucie. Staraj się, aby twoje menu było jak najbardziej kolorowe i zróżnicowane produktowo - sięgaj zarówno po rośliny świeże, jak i mrożone, a do eksperymentów kulinarnych zachęć swoich bliskich. Smacznego!

Źródła:

F. Kapusta, Rośliny strączkowe źródłem białka dla ludzi i zwierząt, Nauki inżynierskie i technologie, 1(4) 2012, s. 16-32

10 Health Benefits of Peas, http://www.realfoodforlife.com/10-health-benefits-of-peas/

Proste Historie
Facebook
Youtube