Proste Historie
Proste Historie
Proste Historie
Proste Historie
2016-09-07

Jajka - kilka powodów, dla których warto je jeść

Proste Historie
Jajka - kilka powodów, dla których warto je jeść

Jajka to olbrzymia wręcz kopalnia składników odżywczych. Zawiera ono wszystko, co potrzeba do prawidłowego działania organizmu, a jedyne, czego w nich brak, to witamina C i błonnik. Przyjrzyjmy się głównym powodom, dla których warto spożywać jaja kurze.

Jajka to olbrzymia wręcz kopalnia składników odżywczych. Zawiera ono wszystko, co potrzeba do prawidłowego działania organizmu, a jedyne, czego w nich brak, to witamina C i błonnik. Przyjrzyjmy się głównym powodom, dla których warto spożywać jaja kurze.

Trzynastka, która ma znaczenie
Jedno jajko to aż trzynaście różnego rodzaju witamin - w tym K (wpływa na krzepnięcie krwi), A (pozwala zwiększyć odporność na bakterie i wirusy) oraz D (utrzymanie prawidłowej struktury kośćca). Jeżeli jemy regularnie, co rano, jajko kurze, dostarczamy organizmowi składników odżywczych na cała dobę. Oczywiście możesz jeść je rzadziej i zaspokajać zapotrzebowanie organizm na wymienione witaminy i minerały za pomocą innej diety, jednak tutaj otrzymujesz wszystkie w jednym wygodnym "pakiecie".

Dbają o twoje oczy i... potomstwo
Żółtko jaja zawiera luteinę, czyli progesteron. Jest to hormon chroniący gałkę oczną przed szkodliwymi efektami promieniowania UVA i UVB, a także poprawiający pracę oczu. Ponadto obniża ryzyko wystąpienia chorób serca oraz raka jelita grubego. Jest to hormon ważny dla kobiet w ciąży - odpowiada za utrzymanie ciąży do czasu wytworzenia się łożyska oraz hamuje skurcze macicy, co zapobiega poronieniu lub przedwczesnemu porodowi

Lepsza forma i sylwetka
Przeciętnej wielkości jajo kurze to także niewielka ilość kalorii (ok. 81 kcal), a zawarte w nim białko stabilizuje poziom cukru we krwi, co z kolei sprawia, że człowiek ma poczucie sytości. Dlatego też wartości odżywcze jajka cenione są mocno wśród osób, które chcą się odchudzać i nie czuć przy tym głodne.

Lecytyna - czyli skarb ukryty w żółtku
Żółtko jaja zawiera lecytynę ( grupa organicznych związków chemicznych zaliczanych do fosfolipidów). Ma ona pozytywny wpływ na wątrobę, rozpuszczając cholesterol w żółci i chroniąc przed tworzeniem się kamieni żółciowych. Hamuje także proces utleniania i poprawia działanie układu nerwowego, a także zmniejsza ryzyko miażdżycy. Ma również pozytywny wpływ na układ nerwowy.

Jak przechowywać jajka?
Jedną z właściwości jajek, która nie jest związana z funkcjonowaniem organizmu, jest możliwość przechowywania ich przez dłuższy czas w lodówce. Przez nawet trzy tygodnie w chłodzie jajka właściwości nie utracą, jednak należy pamiętać o dwóch rzeczach. Pierwsza - niska temperatura nie spowoduje, że jajka kurze będą w optymalnym stanie - po prostu proces starzenie się jest dzięki temu mocno spowolnione. Rzecz druga - pochłanianie obcych zapachów. Jeśli chcemy przechować kurze jaja przez kilka dni w lodówce, nie należy ich myć! Mycie niszczy naturalną warstwę ochronną, która pokrywa skorupkę, dlatego też należy je oczyszczać dopiero przed przyrządzeniem.

Jak podawać?
Jajka własciwosci nie tracą niezaleznie od tego, w jaki sposób zostaną podane. Można zatem gotować jajka na miękko, na twardo, a także na półtwardo. Nie można też zapomnieć o jajecznicy, która zalecana jest jako śniadanie (np. jako Śniadaniowe jajka ze szpinakiem Proste Historie) ze względu na wspomniane wcześniej nasycenie organizmu i nasycenie go w niezbędne składniki odżywcze na cały dzień. Ponadto właściwości jaj - zarówno smakowe , jak i odżywcze - sprawiają, ze są one popularnymi dodatkami do sałatek.

Jak widać po powyższym wyliczeniu, odpowiedź na pytanie, czy jajka są zdrowe, może być tylko jedna - tak, są bardzo zdrowe. Wartość odżywcza jajka jest nie do przecenienia dla osób o różnej kondycji - zarówno zdrowych, jak też i przechodzących choroby. Należy jednak pamiętać o tym, że są osoby, które mają alergię na jajka - najczęściej są to dzieci. W tym przypadku składniki odżywcze dostarczane przez jajka muszą zostać zastąpione innymi produktami.

Proste Historie
Facebook
Youtube