Proste Historie
Proste Historie
Proste Historie
Proste Historie
2019-03-07

Obiad nie musi być nudny!

Proste Historie
Obiad nie musi być nudny!

Wielu z nas wzdryga się na myśl o dawnych przedszkolnych i szkolnych obiadach: wszyscy w rządku przy stole, nieapetyczne, bezkształtne jedzenie na talerzu i do tego przymus zjedzenia wszystkiego, co się na nim znajduje. Niejeden niejadek na zawsze znienawidził wtedy mdłą surówkę i niesmaczne buraczki. A szkoda, bo warzywa to bogactwo cennych substancji odżywczych.

Jak jednak przełamać nabytą do nich niechęć i przede wszystkim – nie przekazać jej własnym dzieciom? Dietetycy podpowiadają: nie skupiaj się tylko na tym co, ale i jak zamierzasz jeść. Sposób przyrządzenia potrawy, forma jej podania, a nawet kolor zastawy stołowej mają wpływ na nasze samopoczucie podczas spożywania posiłku.

Złe nawyki żywnościowe – źródło problemów

W naszej kulturze celebracja wspólnych śniadań, obiadów czy kolacji, od zawsze była ważnym punktem rodzinnego życia. Niestety od jakiegoś czasu coraz częściej zauważamy, że w codziennej gonitwie zdarza nam się zaniedbać ten wyjątkowy dla rodziny, wspólnie spędzany czas.Dzieje się tak z powodu różnego trybu życia jej członków: tata wychodzi do pracy wcześniej, mama później, dziecko w międzyczasie idzie do szkoły, a kiedy wraca, starszy brat akurat idzie na trening... coraz rzadziej spotykamy się przy wspólnym stole podczas długiego, spokojnie spożywanego posiłku.

Eksperci alarmują, że to błąd: sprzyja on bowiem popsuciu się nawyków żywieniowych i nieodpowiedniego kształtowania ich u własnych dzieci. Coraz częściej maluchy, zamiast usiąść przy stole z rodzicami, wysyłane są do pokoju z tabletem – w nagrodę dostając słodki kaloryczny batonik.Rodzicom jest to na rękę – wydaje się, że mogą spokojnie pogadać... Okazuje się jednak, że jedzenie przy telewizorze lub komputerze ma zły wpływ na zwyczaje żywieniowe dzieci i szkodzi ich zdrowiu[1].

Do tego, część rodziców w ogóle nie jest świadoma zagrożeń, jakie niesie ze sobą niezdrowe żywienie potomstwa – sądzą, że ich maluchów to nie dotyczy. Tymczasem problemy z otyłością u dzieci i młodzieży są coraz częstsze[2].

Niezdrowy czy nudny? Żaden z nich!

Jednak rezygnacja z niezdrowego obiadu nie musi od razu oznaczać konieczności męczącego, długiego i oficjalnego obiadu w podniosłej atmosferze. Wystarczy nieco kreatywności! Warto skończyć z wpajanym nam od dzieciństwa przekonaniem, że jedzeniem nie wolno się bawić, a potrawy na naszych stołach powinny być tradycyjne.

Marka Proste Historie, od dawna promująca zdrowe odżywianie poprzez Misję Warzywa, dobrze to wie. Kreatywne propozycje na zdrowe posiłki to między innymi królewskie warzywa z francuskim sosem majonezowym, czy „indiańskie” naleśniki warzywne.

Warto pamiętać, że idealny posiłek pobudza nie tylko zmysł smaku: gdy pięknie pachnie i atrakcyjnie wygląda, nawet mniej lubiane jego składniki zdają się znacznie bardziej przystępne!

W kuchni – artysta, w jadalni – animator

Podczas posiłku najszybciej nudzą się małe dzieci. W końcu ich potrzeba ruchu kłóci się z długim siedzeniem przy stole... Dlatego rodzic musi wykazać się talentem do ożywiania atmosfery.

Jedzenie może być – a nawet powinno – również źródłem nieskrępowanej zabawy.Warzywa, dzięki ich rozmaitym kształtom, kolorom i rozmiarom, doskonale nadają się do wymyślania gier i zabaw, które zwłaszcza młodszym dzieciakom urozmaicą czas posiłku.

Blogi parentingowe podpowiadają, że dobrze jest wymyślać historie z ich udziałem[3], dzięki temu rozwijamy bowiem również wyobraźnię malucha. Łącz więc przyjemne z pożytecznym, dając swojej rodzinie zdrowe jedzenie i pyszne potrawy w jednym!

Bibliografia:

  1. Szczepańska, E., Janion, K., Stanuch, B., Rydelek, J., Heller-Surowiec, M., & Kulesza, K. (2014). Zachowania żywieniowe rodziców dzieci przedszkolnych zamieszkałych na terenie Górnego Śląska. Nowa Pediatria, (3), 87-91.
  2. Sikorska-Wiśniewska, G. (2007). Nadwaga i otyłość u dzieci i młodzieży. Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 6(55), 71-80.
  3. Blog parentingowy: https://mataja.pl/2016/03/udowodnione-naukowo-sposoby-na-niejadka-czyli-jak-zachecic-dziecko-do-zdrowego-jedzenia/
Proste Historie
Facebook
Youtube