Proste Historie
Proste Historie
Proste Historie
Proste Historie
2017-01-05

Twaróg- właściwości odżywcze i zdrowotne sera białego

Proste Historie
Twaróg- właściwości odżywcze i zdrowotne sera białego

Twaróg, zwany też białym serem, to produkt znany i dostępny w każdym sklepie spożywczym. Chętnie wykorzystujemy go jako komponent kanapek, dań z makaronu, naleśników, wypieków, a twarożek przyrządzony z dodatkiem zieleniny lub rzodkiewki jest idealnym pomysłem na lekkie śniadanie czy kolację. Czy twaróg jest zdrowy? Oto kilka informacji na temat jego składników odżywczych.

Twaróg a zdrowie

Mówiąc o wartościach odżywczych sera twarogowego nie sposób nie zacząć od białka, które stanowi główny składnik jego suchej masy. Chudy biały ser zawiera ok. 80% białka w suchej masie, ser półtłusty to ok. 67% białka, a tłusty - ok. 53%. Porcja twarogu stanowi więc solidną dawkę tego ważnego składnika energetycznego i budulcowego organizmu. Oprócz tego białe sery dostarczają tłuszczów oraz węglowodanów. Czy można bez wyrzutów sumienia sięgać po twaróg na diecie? Zdecydowanie tak, choć wersję tłustą lepiej zastąpić serem półtłustym lub chudym. Wartość kaloryczna sera jest natomiast stosunkowo niewielka i przedstawia się następująco:

- twaróg chudy: 98 kcal/100 g,
- twaróg półtłusty: 116 kcal/100 g,
- twaróg tłusty: 156 kcal/100 g.

Wartości odżywcze białego sera to także witaminy i minerały, przede wszystkim witaminy B2 i B12, a także wapń i fosfor. Ze względu na niezbyt korzystny stosunek tych dwóch pierwiastków twaróg spożywany samodzielnie uchodzi za ubogie źródło wapnia, jednak jego wartość pod tym względem i tak jest wyższa niż w przypadku produktów mięsnych. Jak widzisz, ten popularny przysmak jest w stanie zaopatrzyć twój organizm w wiele składników odżywczych, śmiało więc włącz go do diety i ciesz się jego delikatnym smakiem.

Twaróg na słodko i na słono

Pyszny biały serek - każdy łasuch uwielbia go dodawać do placuszków i naleśników, najlepiej w towarzystwie owoców i cukru pudru... słodkie niebo! W tradycyjnych recepturach biały ser stanowi bazę masy sernikowej i kojarzy się z wyjątkowymi okazjami, obowiązkowo goszcząc na świątecznych stołach. Wartości odżywcze twarogu warto wykorzystać sięgając po receptury na pierogi - ser biały może występować w nich jako główny składnik nadzienia, ale pyszne są także pierogi ruskie z dodatkiem masy ziemniaczano-serowej, zarumienionej cebulki i dodającego pikanterii pieprzu.

Gdy zaś nadmiar obowiązków nie pozwala ci na czasochłonne przyrządzanie domowych posiłków, wystarczy, że wybierzesz dobrej jakości mrożonki do przygotowania w kilkanaście minut. Produkty mrożone zachowują wartości odżywcze i smak, więc warto wkomponować je w jadłospis. Dzięki PROSTYM HISTORIOM masz szansę zróżnicować menu i każdego dnia sięgać po inne, pyszne i odżywcze danie - w wersji słodkiej, słonej czy pikantnej. Dania te możesz wzbogacać na talerzu ulubionymi przyprawami i ziołami - tak, jak lubisz najbardziej. Szukasz nowych inspiracji? Skuś się na Pierogi serowo-truskawkowe - to banalnie prosty sposób na sycący posiłek, który przywoła wspomnienia wyjątkowych obiadów u babci.

Co jeszcze łączy biały ser i mrożonki? Masz szansę cieszyć się ich smakiem i walorami odżywczymi przez okrągły rok! Istnieje wiele możliwości na wykorzystanie białego sera w kuchni. Nie rezygnuj z nich, bo to wyśmienite i łatwo strawne źródło białka kosztuje niewiele i jest dostępne na wyciągnięcie ręki. Może najwyższy czas bardziej je docenić?


Źródło (wartości odżywcze):

K. Siemianowski, J. Szpendowski, Znaczenie twarogu w żywieniu człowieka, Problemy Higieny i Epidemiologii, 2014, 95(1): 115-119

Proste Historie
Facebook
Youtube