Proste Historie
Proste Historie
Proste Historie
Proste Historie
2016-09-05

Ziemniaki - historia i teraźniejszość polskiej kuchni

Proste Historie
Ziemniaki - historia i teraźniejszość polskiej kuchni

Zdrowy, pyszny i tani – czy może być lepsza rekomendacja dla posiłku? Jeśli dodamy do tego dostępność i nieograniczone możliwości przyrządzenia w kuchni możemy stwierdzić, ze mamy do czynienia z produktem idealnym. Na takie miano z pewnością zasługuje ziemniak!

Zdrowy, pyszny i tani – czy może być lepsza rekomendacja dla posiłku? Jeśli dodamy do tego dostępność i nieograniczone możliwości przyrządzenia w kuchni możemy stwierdzić, ze mamy do czynienia z produktem idealnym. Na takie miano z pewnością zasługuje ziemniak!

Kilka słów o historii

Historia ziemniaków sięga tysięcy lat. Trudno ustalić, kiedy zaczęły uprawiać je plemiona w Ameryce Południowej. Wielkie odkrycia geograficzne pozwoliły na przywiezienie do Europy warzyw i owoców, nieznanych wcześniej Europejczykom i od tamtej pory możemy śledzić wejście ziemniaka na stoły również Polaków. Jego debiut nastąpił za czasów Jana III Sobieskiego, który sprowadził ziemniaki do Polski po swojej wyprawie do Wiednia. Prawdziwe królowanie ziemniaka na europejskich stołach nastało w XIX wieku, kiedy to stał się podstawą diety mieszkańców Europy. Dziś jest to warzywo tak silnie związane z polską kuchnią, że trudno sobie wyobrazić, ze nie było obecne w średniowiecznym polskim menu, i że to nie Polacy hodowali je jako pierwsi.


Co ten ziemniak w sobie ma?

Część jadalna ziemniaka, czyli bulwa, składa się głównie ze skrobi, białka, aminokwasów, błonnika oraz cennych witamin i minerałów. W prostej i dość ubogiej diecie naszych przodków to właśnie walory odżywcze zadecydowały o sukcesie warzywa. Roślina, która się szybko przystosowała do panujących warunków, łatwo się uprawia, daje moc, a do tego wyśmienicie smakuje, stała się tradycyjną polską potrawą. Dania z ziemniaków są łatwe do przygotowania i niedrogie. Nasi przodkowie wiedzieli, skąd czerpać siłę do pracy i odporność na nieznane choroby.

Zła legenda

W ciągu ostatnich dziesięcioleci znacznie wzrosła liczba osób otyłych, a co za tym idzie rozpoczęto poszukiwania winowajcy problemów z nadwagą. Popularny i pyszny ziemniak trafił na czarną listę produktów odpowiedzialnych za otyłość. Oskarżany o niski poziom wartości odżywczych i wysoką kaloryczność stał pod pręgierzem krytyki, dopóki naukowcy nie udowodnili, że ziemniak jest zdrowy, a spożywanie go po odpowiednim przygotowaniu służy prawidłowej diecie. Okazało się, że to dodatki serwowane do ziemniaków, np. ciężkie i tłuste sosy, odpowiadają za niepotrzebne kilogramy. Odpowiednio przygotowane dania z ziemniaków z pewnością nie przyniosą nam szkody, a zaopatrzą organizm w pożywne wartości. Możemy delektować się potrawami z ziemniaków bez poczucia winy.

Rodzaje ziemniaków

Rozwój technologii upraw warzyw doprowadził do tego, że dzisiaj możemy wyróżnić różne odmiany ziemniaków. Według Krajowego Rejestru Odmian w 2011 roku hodowano w Polsce 129 odmian. Poszczególne rodzaje różnią się między sobą zawartością suchej masy i skrobi. Wśród polskich ziemniaków jadalnych wyróżnia się trzy podstawowe typy:
• typ A – sałatkowy, których miąższ po ugotowaniu nadaje się do krojenia,
• typ B – ogólnoużytkowy, który po ugotowaniu łatwo się rozgniata,
• typ C – lekko mączysty, który po ugotowaniu rozsypuje się.
Przystępując do przygotowania potrawy z ziemniaków warto wziąć pod uwagę, jaką odmianą ziemniaków dysponujemy.

Ziemniak w kuchni

Ziemniak może być prawdziwym królem naszej kuchni. Istnieje mnóstwo przepisów na to, co można zrobić z ziemniaków. Z pewnością każdy z nas zna przygotowane z ziemniaków zupy, a także popularne frytki. Oto kilka propozycji dań od Prostych Historii, inspirowanych ziemniakami w różnorodnym wydaniu:

Dania z frytkami
Ziemniaki po mazursku
Pieczone ziemniaki z węgierskim sosem
Ziemniaki śródziemnomorskie

 

Proste Historie
Facebook
Youtube