Skip to main content
1
Blog

Cebula – właściwości odżywcze i zdrowotne

By 5 stycznia 2017 3 czerwca, 2020 Brak komentarzy
Cebula - właściwości odżywcze i zdrowotne

Właściwości cebuli – co zawiera, kto może i powinien ją jeść?
Cebula znana jest ze swojego działania łagodzącego objawy infekcji, dlatego w medycynie ludowej stosowana jest od dawna przy różnych schorzeniach. Ma dobroczynny wpływ na serce, chroni także przed nowotworami. Jest bogatym źródłem antyutleniaczy, witaminy A i witamin z grupy B, C, E, K, PP, żelaza, fosforu, wapnia, krzemu, magnezu, cynku, selenu. Znana jest z działania obniżającego ciśnienie krwi, poprawiającego apetyt, wykrztuśnego, moczopędnego i dezynfekującego. Jeszcze jedną zaletą cebuli jest to, że można spożywać ją bez obaw o figurę, ponieważ jest niskokaloryczna. Warzywo polecane jest do spożywania dla osób cierpiących na reumatyzm i artretyzm, różne schorzenia pęcherza moczowego (np. uremia, czyli obecność białka w moczu), choroby przebiegające z opuchlizną. Co niezwykle ważne, cebula zawiera składnik, który naturalnie zapobiega powstawaniu zakrzepów w żyłach i pomaga likwidować te, które już istnieją. Jedzenie surowej cebuli powoduje spadek złego cholesterolu. Ponadto cebula pomaga w niszczeniu pasożytów, oczyszcza, łagodzi świąd (występujący np. w wyniku pogryzienia przez owady). Ze względu na działanie wykrztuśne, antybakteryjne i wspomagające odporność, cebula jest idealna na przeziębienie.

Cebula – właściwości odżywcze
Cebula znakomicie wpływa na smak spożywanych przez nas potraw. Zarówno na surowo w sałatkach, jako dodatek do kanapek, jak i pod każdą postacią, duszoną, smażoną czy gotowaną. Walory smakowe tego warzywa są nie do przecenienia, ale powinno się przygotowywać ją pod przykryciem. W obróbce termicznej, czy po zamrożeniu nie traci cennych właściwości, choć najzdrowsza jest oczywiście na surowo. Działa drażniąco przez zawartość związków krzemu i siarki, a jednocześnie oczyszcza i dezynfekuje. Gotowana cebula również jest dobra i to nie tylko jako składnik zup. Z rozgotowanej cebuli można sporządzić opatrunek na trudno gojące się wrzody oraz blizny. Surowa cebula nie jest wskazana przy ostrych schorzeniach wątroby, ale w postaci gotowanej (np. zupa cebulowa) dobrze wpływa na wątrobę nadwyrężoną piciem alkoholu.

Kto może jeść cebulę a kto powinien z niej zrezygnować?
Wiemy już, na jakie schorzenia i dolegliwości pomaga cebula – reumatyzm, możliwość występowania zakrzepów, profilaktycznie przeciw przeziębieniom i na wiele innych schorzeń. Kto nie powinien jeść cebuli? Na pewno osoby dotknięte ciężkimi schorzeniami nerek i wątroby, z zapaleniem jelit oraz innymi chorobami układu pokarmowego. Niewydolność serca również powinna skłonić nas do wykluczenia cebuli z diety. Osoby cierpiące na przykrą dolegliwość, jaką jest zgaga, powinny zrezygnować ze spożycia cebuli ze względu na wzmożoną skłonność do jej występowania. Na pytanie, czy cebula jest zdrowa, możemy śmiało odpowiedzieć, że jak najbardziej.

Warto wiedzieć też jaki rodzaj cebuli pasuje do jakiego dania, bo dzięki temu możemy jeszcze lepiej wpłynąć na smak potraw. Cebula żółta jest idealna do gulaszu i ciepłych dań, cebula cukrowa – do smażenia i pieczenia (także z innymi warzywami), szalotka do jajek i sosów, a marynowana doskonała jako dodatek do sałatek. Cebula biała (czosnkowa), najostrzejsza wśród popularnych odmian, idealnie nadaje się do dań kuchni meksykańskiej, a dymka – do kanapek, sałatek, surówek. Cebula czerwona polecana jest do jedzenia na surowo, a także jako uzupełnienie kanapek, sałatek i surówek. Jeśli szukasz pomysłu na szybki obiad, wypróbuj warzywa na patelnię po polsku z PROSTYCH HISTORII – cebula jest jednym z ważnych elementów bogatego bukietu smakowego tego dania.