Skip to main content
1
Blog

Czerwone warzywa – właściwości odżywcze i prozdrowotne

By 5 stycznia 2017 3 czerwca, 2020 Brak komentarzy
Czerwone warzywa - właściwości odżywcze i prozdrowotne

Co warto wiedzieć o warzywach czerwonych?
Każda kolorystyczna grupa warzyw zawiera wiele cennych minerałów i witamin wspomagających nasze zdrowie. Warzywa czerwone oddziałują przede wszystkim na pracę serca, a im bardziej intensywna jest ich barwa, tym lepiej. Warto poznać cenne właściwości papryki, buraka, rzodkiewki czy pomidora. Te doskonale znane nam warzywa są źródłem wielu składników, których działanie jest nie do przecenienia dla naszego organizmu, a przy tym są ogólnie dostępne.

Warzywo jako symbol zdrowia – co daje spożywanie czerwonych warzyw?
Grupa warzyw określanych z racji swojej barwy jako “czerwone” działa na organizm odmładzająco, wzmacniają serce oraz naczynia krwionośne, obniżają ciśnienie krwi i tak zwany “zły cholesterol”. Warzywa te wspomagają apetyt, a nawet poprawiają humor. Szczególnie ważna jest zawartość likopenu, czyli antyutleniacza usprawniającego pracę serca, regulującego poziom cholesterolu i wykazującego działanie antynowotworowe i odmładzające. Są poza tym cennym źródłem wielu witamin i minerałów. Szczególnie warto zwrócić uwagę na zawartość potasu w czerwonych warzywach. PROSTE HISTORIE oferują pełen wybór warzyw czerwonych przez cały rok, zadbaj więc o swoje zdrowie i sięgnij po nie, a w smacznym przygotowaniu pomogą ci liczne inspiracje – na przykład przepisy na dania z wykorzystaniem na Zupy kremu z czerwonych warzyw!

Właściwości zdrowotne i odżywcze poszczególnych warzyw
Skoro wiesz już, ile dobrego dla naszego organizmu robi spożywanie czerwonych warzyw, warto przyjrzeć się poszczególnym. Najważniejsze z tej grupy to: pomidor, papryka czerwona, burak i rzodkiewka. Czy rzeczywiście są one tak zdrowe? Czy zawierają to, czego potrzebuje organizm? Przekonajmy się.

Pomidor – posiada właściwości zdrowotne i odżywcze. Jako warzywo o bardzo niskiej liczbie kalorii może być spożywany nawet przez osoby będące na diecie. Ponadto jest istną kopalnią cennego likopenu, czyli antyutleniacza o właściwościach silnie odmładzających i wspomagających regulację ciśnienia krwi, a także obniżającego “zły” cholesterol. Najwięcej likopenu zawierają przetwory z pomidorów czyli koncentraty, soki i lubiany przez wiele osób ketchup. Ponadto pomidory zawierają duże ilości potasu, witaminy z grupy B, witaminy K i PP. Dobry wpływ na ludzki organizm powoduje również zawartość beta-karotenu.

Papryka czerwona – dzięki zawartości rutyny wzmacnia naczynia krwionośne, co jest niezmiernie ważne dla organizmu. Warto też zauważyć, że nawet podczas obróbki termicznej papryka czerwona nie traci wiele ze swoich dobroczynnych składników. Warzywo to zawiera również witaminy z grupy B, witaminę C, błonnik, potas, magnez,wapń, żelazo, oraz beta – karoten. Dla osób będących na diecie, cenną informacją będzie to, że ostre papryczki wspomagają odchudzanie, przyczyniając się do szybszego spalania komórek tłuszczowych.

Rzodkiewka – to niskokaloryczne warzywo wykazuje niezwykle zbawienny wpływ na funkcjonowanie wątroby, a ponadto wspomaga dobre trawienie, można więc jeść ją bez obaw nawet będąc na diecie. A czy rzodkiewka jest zdrowa? Śmiało można powiedzieć, że tak. Dzięki dużej zawartości żelaza wspomaga organizm w walce z anemią. Zawiera witaminę B1, witaminę C, a także potas, fosfor, magnez i wapń. Wspaniale wpływa na urodę, a w szczególności na włosy. Swój charakterystyczny ostry smak zawdzięcza zawartości olejku gorczycznego, pobudzającego trawienie i apetyt.

Burak czerwony – to warzywo jest bardzo cenne szczególnie dla kobiet w wieku rozrodczym z uwagi na dużą zawartość kwasu foliowego, zapobiega także anemii w każdym wieku. Picie soku z buraków ma niezwykle dobroczynny wpływ na organizm. Spożywanie tego warzywa działa krwiotwórczo, reguluje ciśnienie krwi, zmniejsza poziom złego cholesterolu. Buraki są bogate w witaminy takie jak : A, B1, C a ponadto zawierają beta – karoten, wapń, potas. Warto pamiętać, że buraki czerwone wykazują działanie przeciwwirusowe.