Skip to main content
1
Blog

Fasola – wartości odżywcze i zdrowotne

By 1 lipca 2016 3 czerwca, 2020 Brak komentarzy
Fasola - wartości odżywcze i zdrowotne

Dania z fasoli znane są w polskiej kuchni od wieków. Czarują smakiem, sycą i szybko zaspokajają głód, urozmaicają codzienne menu. Ale to nie wszystkie zalety nietuzinkowego warzywa. W zielonych strąkach kryją się cenne witaminy, minerały i inne składniki odżywcze. Jeśli Zastanawiasz się, jaki zdrowy, pełnowartościowy posiłek podać dziś bliskim, sięgnij po fasolę.

Pyszna i wartościowa

Wartości odżywcze i zdrowotne fasoli cenią łasuchy na całym świecie. Europejczycy zajadają się fasolą „zaledwie” od 500 lat, ale w innych zakątkach globu, zachwycano się nią już w starożytności. Uprawia się kilkadziesiąt gatunków warzywa strączkowego, z których można przyrządzić pyszne sałatki, zupy, dania jednogarnkowe… Każde z nich to doskonały pomysł na umilenie rodzinnego popołudnia czy wieczoru.

Fasola należy do roślin strączkowych, jej mączyste ziarna kryją w swych wnętrzach sporą „porcję” białka roślinnego. Wśród białek wyróżnia się lizyna, którą organizm wykorzystuje w procesach produkcji karnityny. Ta zaś zapobiega chorobie niedokrwiennej serca, pomaga uniknąć zawału i wspiera pracę najważniejszego ludzkiego mięśnia. Fasola biała i Jaś to dość kaloryczne przysmaki, ale fasola czerwona już znacznie mniej. Co ciekawe, wielu dietetyków zaleca strączkowe warzywo włączać do diet odchudzających. Jak to możliwe?

Fasola czerwona i czarna szybko wypełniają żołądek, więc wystarczy niewielka porcja, by nasycić łaknienie. Poza tym cenne ziarna poprawiają procesy trawienne i pobudzają organizm do spalania tłuszczu. Dlatego fasola to idealny element menu dla pań (i panów), którzy chcą zrzucić kilka kilogramów.

Skarby w małych strąkach

Jakie jeszcze sekrety kryją się w smakowitych strąkach? Sporo w nich witaminy E, zwanej witaminą młodości, nie brak jej witamin z grupy B – zwłaszcza cennej tiaminy, która wspomaga pamięć i koncentrację. W fasoli znajdziesz kwasy tłuszczowe nienasycone i składniki mineralne, m.in. wapń, fosfor, potas i magnez. Co szczególnie istotne, zawiera tzw. inhibitory proteaz, dzięki którym włącza się ją nawet do terapii niektórych chorób nowotworowych. To również bogate źródło błonnika, który poprawia metabolizm i pomaga pozbyć się z organizmu „złego” cholesterolu.

W naszym kraju dużym zainteresowaniem cieszy się fasola biała, która wspomaga układ immunologiczny (a więc odporność na choroby), a także system nerwowy. Amatorzy mączystych ziaren podkreślają, że zawierają fitoestrogen, który stosuje się w leczeniu i profilaktyce osteoporozy.

Dania z fasolą, które pachną domem

Jak szybko przyrządzić domowe, nadzwyczaj smaczne posiłki z fasoli? Warto wybrać mrożonki, które gwarantują świeże produkty o każdej porze roku. Trudno wyobrazić sobie większą przyjemność niż pachnąca Zupa fasolowa Proste Historie na stole, gdy za oknem szaleje zimowa zamieć. Jednak, kiedy gotujesz dla najbliższych, musisz mieć pewność, że wykorzystujesz wyłącznie naturalne, polskie, pyszne składniki bez konserwantów czy polepszaczy smaku. Dlatego sięgaj po artykuły najwyższej jakości, które dzięki specjalnej technologii mrożenia nie tracą cennych wartości odżywczych i zdrowotnych.

Jeśli masz ochotę, możesz dziś wybrać tradycyjne, staropolskie przepisy na potrawy z fasolą, które zawsze cieszą się zainteresowaniem domowych smakoszy. A jeżeli marzy Ci się kulinarna podróż, pozwól zainspirować się kuchniom świata. Brazylia słynie z czarnej fasoli w pomarańczach, podawanej z mięsem i odrobiną wyjątkowo pikantnego sosu. Włosi doprawiają białą fasolę ulubionymi ziołami, cebulą, oliwą z oliwek i podają ze świeżo pieczonym chlebem i lampką wina.

Prawdziwy, domowy, rodzinny obiad – właśnie te chwile lubisz najbardziej, prawda? Błogie, leniwe popołudnia i wczesne wieczory w gronie najbliższych – oto idealne zakończenie dnia. Uprzyjemnij je przysmakami z fasoli, które – wraz z tą ciepłą, rodzinną atmosferą – dołączą do najmilszych wspomnień.