Skip to main content
1
Blog

Marchew – właściwości odżywcze i zdrowotne

By 4 października 2016 3 czerwca, 2020 Brak komentarzy
Marchew - właściwości odżywcze i zdrowotne

Marchewka — witaminy i minerały

Zdaniem uczonych, nadmiar marchewki w codziennym menu nie ma negatywnego wpływu na organizm człowieka. To jeden z powodów, dla których warto spożywać omawiane warzywo bez ograniczeń. Pozostałe argumenty to skład i właściwości. Jakie witaminy ma marchewka? Zacznijmy od początku. 90% warzywa stanowi woda, 7% to składniki odżywcze wraz z celulozą, tłuszczami, węglowodanami, białkami. W skład pozostałych 3% wchodzą witaminy z grupy B, witamina A, C, E, H, K, PP, kwas foliowy, inozytol, składniki mineralne takie jak wapń, fosfor, siarka, potas, sód, magnez, żelazo, mangan, kobalt, cynk, miedź. W marchewce znajdują się także pektyny, alkaloidy, kwas jabłkowy, kumaryny i związki siarkowe. Ta powszechnie dostępna bomba witaminowo-mineralna powinna na stałe zagościć w twojej kuchni, np. pod postacią mrożonek. Wokół mrożenia narosło wiele mitów, warto jednak podkreślić, że proces ten nie wpływa negatywnie na wartości odżywcze i świeżość produktów.

Zdrowotne i kosmetyczne właściwości marchewki

Marchewka stanowi bogate źródło beta-karotenu, który:

– obniża poziom cholesterolu we krwi i wspomaga jego usuwanie,
– blokuje związki rakotwórcze m.in., z dymu tytoniowego, tym samym chroni palaczy przed rakiem płuc,
– korzystnie wpływa na układ odpornościowy,
– jest silnym antyoksydantem,
– zapobiega nowotworom oraz chorobom serca,
– zapewnia skórze ładny odcień,
– chroni wzrok.

Na tym jednak nie koniec zalet smacznej marchewki. Pomarańczowe warzywo ma właściwości lecznicze, w związku z czym bywa pomocne przy rozmaitych dolegliwościach, m.in. przy wzdęciach, biegunkach dziecięcych, nerwicy żołądkowa, zaburzeniach przemiany materii, trądziku, zwężeniu naczyń wieńcowych, miażdżycy, reumatyzmie, obniżonej ostrości widzenia, a także przy usuwaniu schorzeń żołądkowych i jelitowych — wspomaga wytwarzanie kwasu octowego i mlekowego. Spożywanie soku z marchwi zalecane jest przy zachrypnięciach, astmie i bronchicie. Z kolei na przeziębienie pomocny bywa sok przygotowany z dodatkiem miodu i mleka.

Lek i kosmetyk w jednym? Marchewka, podobnie jak wiele innych roślin, pomaga zachować i zdrowie, i urodę. Nie jest zatem zaskoczeniem, że przyciągnęła uwagę koncernów kosmetycznych i w krótkim czasie stała się gwiazdą produktów kremów, maseczek, olejków, płynów do pielęgnacji, produktów stosowanych przed i po opalaniu. Pomarańczowe warzywo korzystnie wpływa na kondycję skóry, zmniejsza przebarwienia, poprawia jej koloryt i jędrność, dlatego marchewkowe kosmetyki są tak lubiane przez kobiety.

Marchewka surowa, gotowana, mrożona?

Marchewka jest warzywem dostępnym przez cały rok. Dzięki temu bez problemu przygotujesz zdrowy, apetyczny posiłek dla rodziny, dla przyjaciół, dla siebie do pracy. I z całą pewnością nie znudzisz się smakiem pomarańczowego warzywa! Surowa marchewka sprawdza się w roli lekkiej przekąski oraz jako atrakcyjny akcent surówki. Gotowana tworzy smaczny duet z zielonym groszkiem, rybą, warzywami na ciepło i zimno, w kremowych i tradycyjnych zupach. Słowem bez marchewki ani rusz. Szczególnie bez marchewki z PROSTYCH HISTORII, która nie zajmuje wiele miejsca w twojej zamrażarce, nie psuje się równie szybko, jak surowa marchewka, i, jak już zostało wspomniane, pomimo mrożenia zachowuje cenne składniki odżywcze i genialny smak. Szukasz nowoczesnych rozwiązań w kuchni? Lubisz polską kuchnię we współczesnym wydaniu? Wypróbuj marchewki Mini, Słodkie marchewki oraz marchewkę z groszkiem — to patent na zdrowie, dobre samopoczucie i pozytywną atmosferę w twoim domu. Bo nic tak nie zbliża, jak posiłki z PROSTYMI HISTORIAMI.