Skip to main content
1
Blog

Mówisz Polska – myślisz pierogi

By 5 września 2016 3 czerwca, 2020 Brak komentarzy
Mówisz Polska - myślisz pierogi

Specyfika polskiej kuchni znacząco odbiega od tych najbardziej znanych – włoskiej, francuskiej, orientalnej. Nie znaczy to jednak, że nie mamy się czym pochwalić na kulinarnej arenie międzynarodowej. Wiele polskich dań wzbudza zachwyt obcokrajowców, którzy marzą o tym, aby przenieść je do swoich państw. Z pewnością do tak docenianych potraw zaliczyć można tradycyjne i doskonałe w swej prostocie pierogi.

Skąd pochodzą pierogi?

Mogłoby się wydawać, że pierogi są daniem obecnym w polskiej kuchni od zawsze. Nie jest to sprzeczne z prawdą – uważa się, że na polskich stołach pojawiły się już w XIII wieku za sprawą Jacka Odrowąża, który sprowadził je z Kijowa. Nie są one jednak charakterystyczną wyłącznie dla Polski potrawą. W Chinach – ojczyźnie pierogów – znane były bowiem już dużo wcześniej. Chińskie pierożki noszą nazwę jiaozi, tradycyjnie nadziewane były farszem z kapusty pekińskiej lub wołowiny. Przygotowywano je również w słodkim wariancie – ciasto wypełnione orzechami jedzone w Nowy Rok miało przynosić szczęście w kolejnych miesiącach.

Wcześniej niż w Polsce pierogi były również znane we Włoszech – uważa się, że oryginalny przepis został przywieziony do Italii z Chin przez Marco Polo. Włosi nie przenieśli na swój grunt pierwotnego pomysłu, ale wykorzystali go jako inspirację. Do grona swoich narodowych dań włączyli nadziewane wieloma składnikami ravioli oraz podawane zamiast makaronu tortellini.

Tradycyjne polskie pierogi

Mimo że zwyczaj jedzenia pierogów znany jest w wielu krajach, w każdym z nich to danie ma inną specyfikę i przyrządza się je na różne sposoby. Polska również może poszczycić się oryginalnymi recepturami nieznanymi w innych państwach. Jakie pierogi są więc typowo polskie?

Przede wszystkim pierogi ruskie. Wypełnione cebulką, twarogiem i ziemniakami nierzadko są obiektem westchnień obcokrajowców i ulubioną potrawą Polaków. Zaraz obok nich postawić należy pierogi z kapustą i grzybami. Są jedzone nie tylko na co dzień, ale i od święta, należą bowiem do 12 wigilijnych potraw – nie może ich zabraknąć na świątecznym stole. Innym tradycyjnym wariantem są pierogi z mięsem. Wypełnione wołowiną lub – rzadziej – drobiem stanowią nie tylko pyszne, ale i bardzo sycące danie.

Nie można też zapominać o pierogach w słodkim wariancie. Mogą być one nadziewane m.in. twarogiem (lub z rodzynkami, orzechami) lub owocami – truskawkami, malinami, borówkami, śliwkami, jabłkami, wiśniami…

Jak jeść pierogi?

Tak postawione pytanie może wydawać się banalne – wszyscy przecież znamy na nie odpowiedź! Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę z tego, na jak wiele sposobów można podawać to danie. Skwarki i zeszklona cebulka to nie jedyne dodatki, jakie pasują do pierogów. Z czym jeszcze będą one świetnie smakować?

W zależności od nadzienia ugotowane pierogi można podać np. z sosami zrobionymi na bazie śmietany i przypraw (rozmarynu, tymianku, wędzonej papryki, czosnku). Pierogi z mięsem można podać w stylu orientalnym – z dodatkiem sosu sojowego. Pierogi ruskie będą się dobrze komponować np. ze szczypiorkiem lub suszonymi pomidorami – dla podniesienie walorów smakowych na końcu można polać je roztopionym masłem. Jeśli chodzi o pierogi słodkie, dobrym pomysłem jest podanie ich z sosem wykonanym na bazie śmietanki z dodatkiem cynamonu, wanilii, kardamonu lub migdałów.

Niewątpliwą zaletą każdego rodzaju pierogów jest fakt, że nie trzeba spożywać ich od razu po przygotowaniu, aby zachowały właściwy sobie smak. Bez obaw można je mrozić – ugotowane ponownie będą tak samo pyszne jak świeże. Przygotowanie takich pierogów nie jest pracochłonne – można więc spokojnie skupić się na przygotowaniu smakowitych dodatków, aby już po chwili cieszyć się pysznym daniem.