Skip to main content
1
Blog

Obiad nie musi być nudny!

By 7 marca 2019 3 czerwca, 2020 Brak komentarzy
Obiad nie musi być nudny!

Złe nawyki żywnościowe – źródło problemów

W naszej kulturze celebracja wspólnych śniadań, obiadów czy kolacji, od zawsze była ważnym punktem rodzinnego życia. Niestety od jakiegoś czasu coraz częściej zauważamy, że w codziennej gonitwie zdarza nam się zaniedbać ten wyjątkowy dla rodziny, wspólnie spędzany czas.Dzieje się tak z powodu różnego trybu życia jej członków: tata wychodzi do pracy wcześniej, mama później, dziecko w międzyczasie idzie do szkoły, a kiedy wraca, starszy brat akurat idzie na trening… coraz rzadziej spotykamy się przy wspólnym stole podczas długiego, spokojnie spożywanego posiłku.

Eksperci alarmują, że to błąd: sprzyja on bowiem popsuciu się nawyków żywieniowych i nieodpowiedniego kształtowania ich u własnych dzieci. Coraz częściej maluchy, zamiast usiąść przy stole z rodzicami, wysyłane są do pokoju z tabletem – w nagrodę dostając słodki kaloryczny batonik.Rodzicom jest to na rękę – wydaje się, że mogą spokojnie pogadać… Okazuje się jednak, że jedzenie przy telewizorze lub komputerze ma zły wpływ na zwyczaje żywieniowe dzieci i szkodzi ich zdrowiu[1].

Do tego, część rodziców w ogóle nie jest świadoma zagrożeń, jakie niesie ze sobą niezdrowe żywienie potomstwa – sądzą, że ich maluchów to nie dotyczy. Tymczasem problemy z otyłością u dzieci i młodzieży są coraz częstsze[2].

Niezdrowy czy nudny? Żaden z nich!

Jednak rezygnacja z niezdrowego obiadu nie musi od razu oznaczać konieczności męczącego, długiego i oficjalnego obiadu w podniosłej atmosferze. Wystarczy nieco kreatywności! Warto skończyć z wpajanym nam od dzieciństwa przekonaniem, że jedzeniem nie wolno się bawić, a potrawy na naszych stołach powinny być tradycyjne.

Marka Proste Historie, od dawna promująca zdrowe odżywianie dobrze to wie. Kreatywne propozycje na zdrowe posiłki to między innymi królewskie warzywa z francuskim sosem majonezowym, czy naleśniki warzywne.

Warto pamiętać, że idealny posiłek pobudza nie tylko zmysł smaku: gdy pięknie pachnie i atrakcyjnie wygląda, nawet mniej lubiane jego składniki zdają się znacznie bardziej przystępne!

W kuchni – artysta, w jadalni – animator

Podczas posiłku najszybciej nudzą się małe dzieci. W końcu ich potrzeba ruchu kłóci się z długim siedzeniem przy stole… Dlatego rodzic musi wykazać się talentem do ożywiania atmosfery.

Jedzenie może być – a nawet powinno – również źródłem nieskrępowanej zabawy.Warzywa, dzięki ich rozmaitym kształtom, kolorom i rozmiarom, doskonale nadają się do wymyślania gier i zabaw, które zwłaszcza młodszym dzieciakom urozmaicą czas posiłku.

Blogi parentingowe podpowiadają, że dobrze jest wymyślać historie z ich udziałem[3], dzięki temu rozwijamy bowiem również wyobraźnię malucha. Łącz więc przyjemne z pożytecznym, dając swojej rodzinie zdrowe jedzenie i pyszne potrawy w jednym!

Bibliografia:

  1. Szczepańska, E., Janion, K., Stanuch, B., Rydelek, J., Heller-Surowiec, M., & Kulesza, K. (2014). Zachowania żywieniowe rodziców dzieci przedszkolnych zamieszkałych na terenie Górnego Śląska. Nowa Pediatria, (3), 87-91.
  2. Sikorska-Wiśniewska, G. (2007). Nadwaga i otyłość u dzieci i młodzieży. Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 6(55), 71-80.
  3. Blog parentingowy: https://mataja.pl/2016/03/udowodnione-naukowo-sposoby-na-niejadka-czyli-jak-zachecic-dziecko-do-zdrowego-jedzenia/