Skip to main content
1
Blog

Papryka – właściwości odżywcze i zdrowotne

By 5 stycznia 2017 3 czerwca, 2020 Brak komentarzy
Papryka - właściwości odżywcze i zdrowotne

Mówi się, że węgierska gospodyni, gdy ma przygotować obiad, najpierw stawia na stole paprykę, a potem zastanawia się, jaką potrawę z niej ugotować. I choć prym w jej użyciu wiodą właśnie Węgrzy, to od lat stanowi ona ważny składnik wielu potraw jadanych również w polskich domach. Uwielbiamy leczo, paprykarze, gulasze i zapiekanki z papryką w roli głównej lub jako dodatkiem często decydującym o charakterze potrawy.

Co ważne, papryką czerwoną i innymi jej rodzajami możesz zajadać się bez wyrzutów sumienia, bo to warzywo nie tylko niskokaloryczne, ale też zawierające bogactwo witamin i niezbędnych do funkcjonowania organizmu składników odżywczych. Czemu więc warto włączyć ją do swojego menu? Jakich substancji dostarcza to warzywo? I, co najważniejsze, jak przygotować je, by nie straciło swoich właściwości?

Papryką w wolne rodniki.
Zdrowotne właściwości papryki odkryli już Aztekowie, którzy uprawiali ją na długo przed dotarciem Europejczyków do Ameryki. W ich tradycji kulinarnej papryka zajmowała szczególne miejsce i była uważana za warzywo zapewniające długowieczność, piękną skórę oraz dobre samopoczucie. Przeprowadzone wieki później naukowe badania tylko zresztą potwierdziły to, co od dawna wiedzieli mieszkańcy prekolumbijskiej Ameryki.

Na czynniki pierwsze paprykę rozebrał nie kto inny jak Węgrzy, którzy jako pierwsi wyekstrahowali z niej kwas askorbinowy, czyli… witaminę C, której papryka jest najbogatszym źródłem w świecie warzyw. To właśnie ta substancja odpowiada za antyutleniające działanie papryki. Właściwości ograniczające ilość wolnych rodników ma też zawarty w tym warzywie leukopen. Poza tym papryka jest też źródłem witaminy E oraz beta-karotenu.

Przeciwbólowa kapsaicyna
Ostrzejsze odmiany papryki czerwonej mają też działanie przeciwbólowe. Jest to zasługą kapsaicyny – substancji, która nadaje warzywu charakterystyczny, ostry smak. Kapsaicyna odpowiada również za rozgrzewające i oczyszczające drogi oddechowe działanie papryki, dzięki czemu śmiało możesz sięgnąć po nią jako środek wspomagający w walce z przeziębieniem.

Związki papryki ze zdrowiem nie kończą się jednak na postaci przeznaczonej do jedzenia. Kapsaicyna wchodzi bowiem w skład wielu maści, które pomogą ci w bólach krzyża, reumatycznych i nerwobólach.

Papryka na trawienie.
Choć ostra papryka, spożywana w nadmiarze, może niekorzystnie działać na przewód pokarmowy, w niewielkich ilościach pobudza wydzielanie soków trawiennych. Na zaparcia i wzdęcia pomaga natomiast słodka, zielona lub czerwona papryka, która dzięki wysokiej zawartości błonnika usprawnia pracę jelit i żołądka.

Bogactwo minerałów.
Papryka to też bogate źródło niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania minerałów. 100 gramów jej miąższu dostarcza około 10 miligramów wapnia. Prym wiodą tu odmiany żółte, które zawierają aż 11 mg, nieco mniej zielona (10 mg) i czerwona – 7 mg. Jedząc paprykę dostarczasz też swojemu organizmowi potasu (aż 200 mg na 100g), magnezu (10mg), fosforu (od 12 do 26 mg) i sodu (3 mg). W nieco mniejszych ilościach (poniżej 1 mg) papryka dostarcza cynku i żelaza.

Gotuj bez obaw.
Wartości odżywcze papryki są najlepsze, gdy warzywo jest surowe. Jednak czy papryka jest zdrowa również po ugotowaniu? Jak się okazuje – tak. W przeciwieństwie do większości warzyw, nie traci ona większości swoich właściwości pod wpływem wysokiej temperatury, możesz więc przygotowywać leczo i inne potrawy bez obaw o utratę cennych witamin i minerałów.

A co, jeśli zabraknie ci pomysłów na danie z papryki? Wtedy z pomocą przychodzi marka Proste Historie i niesamowita Zupa krem z czerwonych warzyw. Papryka w towarzystwie marchwi, pomidora i buraka czuje się wręcz znakomicie, a dzięki temu, że produkt jest mrożony, po szybkim przygotowaniu możesz cieszyć się smakiem świeżych warzyw i zachowanymi właściwościami odżywczymi. Smacznego!