Skip to main content
1
Blog

Potrawy tradycyjnej polskiej wigilii

By 5 stycznia 2017 28 maja, 2020 Brak komentarzy
Potrawy tradycyjnej polskiej wigilii

Według tradycji 24 grudnia na stole powinno pojawić się dwanaście potraw. Liczba ta nawiązuje między innymi do 12 apostołów i 12 miesięcy w polskim kalendarzu. Dawniej niewielu mogło pozwolić sobie na tak bogate świąteczne menu, więc jest to także symbol dostatku. Choć współcześnie wigilijne przepisy są bardzo urozmaicone, a brak czasu zachęca nas do korzystania z gotowych produktów, kilka potraw koniecznie musi być na Twoim stole.

Typowe dania wigilijne
Tradycyjna kolacja wigilijna zawsze była postna. Mimo wprowadzonej przez Kościół dyspensy nadal w wielu domach rezygnuje się w tym dniu z jedzenia mięsa. Główną bohaterką menu wigilijnego pozostaje ryba, która jest nie tylko smacznym i zdrowym daniem, ale ze wszystkich potraw świątecznych ma najgłębszą symbolikę. Greckie słowo ichtys, czyli ryba, jest akrostychem zdania Jezus Chrystus Boga Syn Zbawiciel. Stąd ryba była pierwszym symbolem chrześcijan, Jezusa Chrystusa i odradzającego się życia. Wśród przepisów wigilijnych najczęściej pojawia się karp pieczony, faszerowany, po żydowsku lub w galarecie. Nie może zabraknąć też śledzi, symbolu postu, które według tradycyjnych przepisów przyrządzane są w oleju lub w śmietanie.
Tradycyjne zupy wigilijne to oczywiście barszcz czerwony z uszkami lub zupa grzybowa. Dawniej wierzono, że buraki zapewniają długowieczność i urodę, a grzyby – dostatek. Natomiast moc odradzania życia na wiosnę widziano w kapuście, która jest stałym składnikiem wigilijnych potraw. Można ją przyrządzić z grzybami lub przygotować na farsz do pierogów. Dla zabieganych prostym przepisem na potrawę wigilijną będą sprawdzonej jakości gotowe produkty, na przyrządzenie których zabrakło ci czasu. Najłatwiej skorzystać na przykład z mrożonych pierogów z kapustą i grzybami PROSTYCH HISTORII, których przygotowanie jest bardzo czasochłonne i wymaga wprawy. Kupione wcześniej mogą bezpiecznie czekać w zamrażalniku na wielki dzień, bez utraty świeżości i smaku, a ty będziesz mieć pewność, że podasz gościom danie najwyższej klasy.

Słodkie dania wigilijne
W tym dniu nie może zabraknąć słodkości. Tradycyjnym ciastem wigilijnym jest makowiec, ponieważ mak symbolizuje bogactwo i pomyślność, a tego żadna gospodyni nie chciałaby odmówić swoim domownikom w nadchodzącym roku. Równie popularny jest pachnący miodem i przyprawami piernik, do którego można też dodać suszone śliwki. Owoce rzadko pojawiają się w przepisach wigilijnych, wyjątkiem jest kompot z suszu, do którego można dodać symbolizujące miłość i pokój jabłka, zapewniające pomyślność gruszki oraz odpędzające złe moce suszone śliwki, a także przyprawy, jak cynamon i goździki. Mniej popularną potrawą bożonarodzeniową jest wywodząca się z Kresów kutia, czyli obtłuczona przenica wymieszana z miodem, makiem i bakaliami.

Tradycyjne dania wigilijne wymagają nie tylko odpowiedniego przygotowania, ale też odpowiedniej degustacji. Według dawnych wierzeń, aby zapewnić sobie powodzenie w nadchodzącym roku, każdy z biesiadników musi spróbować każdej z nich. Warto więc zadbać, by nasza wigilijna kolacja była smaczna i zdrowa.