Skip to main content
1
Blog

Pożywne i kolorowe śniadania na szare jesienno-zimowe poranki

By 29 listopada 2021 Brak komentarzy
Pożywne i kolorowe śniadania na szare jesienno-zimowe poranki

Jesień i zima w naszej szerokości geograficznej to pod wieloma względami nie lada wyzwanie. Czasem wydaje się wręcz, że od października do marca świat stara się uprzykrzyć nam życie: niskie temperatury, ulewne deszcze, przeszywające wiatry, a światła i kolorów – jak na lekarstwo… Musisz przyznać, że taka sceneria o poranku nie napawa szczególnym entuzjazmem.

Zastanawiasz się, jak sprawić, by chłód i szarość nie przytłoczyły Cię tuż po wstaniu z łóżka? Zacznij dzień z wysokiego C, przyrządzając sobie pożywne, smakowite i kolorowe śniadanie, które dostarczy Ci niezbędnych składników odżywczych i wprowadzi w doskonały nastrój. Sprawdź nasze śniadaniowe propozycje – inspiracji z pewnością nie zabraknie Ci aż do wiosny!

Owsianka o wielu obliczach

Jadły ją już 3 niedźwiadki z popularnej bajki, jadło niejedno dziecko w stołówce na koloniach – a i Tobie pewnie zdarzyło się jej kiedyś spróbować. Owsianka, bo o niej mowa, to prawdziwa śniadaniowa ikona, która w ostatnich latach przeżywa znaczny renesans popularności, pojawiając się na naszych stołach w przeróżnych, niemal niezliczonych wersjach. Jeśli pamiętasz ją wyłącznie jako nieco mdłe płatki owsiane gotowane na mleku czy na wodzie, zapomnij wszystko, z czym do tej pory Ci się kojarzyła – ta znajomość zasługuje na świeży start.

W ciemne i chłodne jesienno-zimowe poranki najlepiej sprawdzą się bowiem owsianki pełne różnych smaków, zapachów, kolorów i tekstur, takie jak np.:

  • Złota owsianka egzotyczna. Gotując płatki owsiane na mleku (krowim lub roślinnym), dodaj do nich pokrojone daktyle, odrobinę oleju kokosowego, a także szczyptę kurkumy, cynamonu i chili – w ten sposób podkręcisz nie tylko smak owsianki, ale… i swój metabolizm. Najlepiej smakuje serwowana z podsmażonymi na patelni bananami oraz garścią rozmrożonych wcześniej Słodkich malin Proste Historie.
  • Mocno czekoladowa pieczona owsianka z Wiśniami Proste Historie, drobno posiekaną czekoladą i ekstraktem waniliowym. Najlepiej przyrządzić ją w okrągłej kokilce o średniej wielkości lub w niewielkim naczyniu żaroodpornym. By dobrze się ścięła, każdą porcję płatków owsianych (ok.70 g) wymieszaj z ¾ szklanki mleka i 1 jajkiem. Taka owsianka konsystencją przypomina nieco ciasto z wiśniami – palce lizać!
  • Nocna owsianka a la snickers. To idealne rozwiązanie, jeśli o poranku zwykle nie masz czasu przygotowywać śniadania – zrób to wieczorem! Do miseczki wsyp ½ szklanki płatków owsianych i (opcjonalnie) łyżkę nasion chia, zalej je ½ szklanki wybranego mleka, a następnie wmieszaj łyżeczkę masła orzechowego oraz łyżeczkę miodu lub syropu klonowego. Możesz też dodać startą kostkę gorzkiej czekolady. Całość odstaw do lodówki – przez noc płatki wchłoną płyny i zmiękną. O poranku wystarczy tylko dodać odrobinę Twojego ulubionego jogurtu, orzechy lub pestki dyni oraz garść owoców: idealnie pasują tutaj nieco kwaskowate Owoce leśne Proste Historie, które przełamują słodycz owsianki.

To tylko kilka pomysłów – bazując na nich, możesz się pokusić o rozmaite owsiankowe eksperymenty!

Porcja warzyw o poranku, czyli aromatyczne wariacje na temat szakszuki

Należysz do osób, które nie przepadają za porannymi słodkościami i preferują raczej wytrawne śniadania? Pewnie zdarza Ci się więc jadać czasami coraz bardziej popularną u nas szakszukę, czyli sadzone jajka na pomidorach solidnie doprawionych czosnkiem, kuminem i innymi aromatycznymi przyprawami. Choć kulinarnym konserwatystom może się to wydawać kontrowersyjne, bazowe składniki tego hitowego śniadaniowego dania z Bliskiego Wschodu z powodzeniem można wymieniać na inne, tworząc wyjątkowe kombinacje smaków. Do naszych faworytów należą z pewnością:

  • zielona szakszuka z dużą ilością szpinaku (w tym przepisie najlepiej sprawdzi się Szpinak liście Proste Historie), pokrojoną w półplasterki cukinią oraz serem feta;
  • szakszuka z papryką i Zielonym groszkiem Proste Historie, z dodatkiem czosnku, natki pietruszki, kolendry, kuminu, imbiru i (jeśli masz do nich dostęp) marokańskich kiszonych cytryn;
  • pełna warzyw śródziemnomorska szakszuka na bazie mieszanki Warzyw na patelnię po hiszpańsku Proste Historie z dodatkiem passaty pomidorowej, pachnąca tymiankiem, majerankiem i oregano.

Te i inne wersje szakszuki, które być może stworzysz (do tego formatu dania pasuje wszak niemal kazde warzywo), warto serwować ze świeżym, chrupiącym pieczywem posmarowanym odrobiną masła. By dodatkowo wzbogacić Twoje śniadanie o cenne składniki odżywcze, możesz tuż przed podaniem posypać je garścią czarnuszki lub prażonymi ziarnami dyni czy słonecznika – samo zdrowie!

Amerykańskie pankejki w różnych odsłonach

Puszyste amerykańskie naleśniki, czyli pancakes – lub, jak coraz częściej je określamy, pankejki – to bez wątpienia jedna z opcji śniadaniowych, które najczęściej można dostrzec w różnych dziełach popkultury. Oblany słodkim syropem klonowym stosik pulchnych placków zajadali ze smakiem bohaterowie licznych filmów i seriali zza oceanu. Dziś zaś – zwykle w towarzystwie nieco innych dodatków – pankejki pojawiają się i na naszych stołach. Nic w tym zresztą dziwnego: z ich przygotowaniem w kilka minut poradzą sobie nawet początkujący adepci sztuki gotowania.

Przepisów na pankejki jest całe mnóstwo. W tych klasycznych używa się zwykle mąki pszennej, ale z powodzeniem możesz wymienić ją np. na mąki bezglutenowe – gryczaną, owsianą czy kukurydzianą. Jeśli chcesz, by Twoje naleśniki zawierały więcej błonnika, możesz też do nich dodać wybrane zbożowe płatki (np. owsiane czy jaglane) albo otręby. Dość popularnym składnikiem okazuje się też banan, który nadaje plackom naturalnej słodkości i odpowiedniej konsystencji. Warto też pamiętać, by zawsze wzbogacić wybrany przepis o ½ łyżeczki proszku do pieczenia – dzięki temu pankejki odpowiednio wyrosną.

Jakie dodatki najlepiej wybrać do pankejków? Idealną parą dla tych placuszków okazują się polskie owoce, które stanowią swego rodzaju powiew lata nad śniadaniowym stołem. Dzięki mrożonym zaraz po zebraniu owocom Proste Historie sezon na truskawki, maliny, owoce leśne i wiśnie trwa cały rok! Właściwie nie wymagają one żadnej dodatkowej obróbki – wystarczy wcześniej tylko je rozmrozić, a następnie okrasić nimi świeżo usmażone amerykańskie naleśniki. Jeśli wydadzą Ci się nieco zbyt kwaskowate, oblej je po wierzchu Twoim ulubionym płynnym miodem lub odrobiną jogurtu.

Jeśli masz trochę więcej czasu, możesz też przygotować proste owocowe sosy na bazie pysznych mrożonych owoców Proste Historie. Sprawdzą się one zarówno do pankejków, jak i do owsianki, grzanek czy gofrów. Być może zainspirują Cię pomysły dostępne w bazie przepisów na naszej stronie, takie jak choćby:

i wiele innych!

Niezależnie od tego, czy wolisz śniadania słodkie, czy może wytrawne, zadbaj o to, by każdy z chłodnych i szarych poranków zacząć od pełnowartościowego, apetycznego posiłku. Dzięki temu z pewnością przetrwasz jesień i zimę w dobrej formie!