Skip to main content
1
Blog

Sycące i rozgrzewające jesienne dania dla zabieganych

By 27 grudnia 2021 Brak komentarzy
Sycące i rozgrzewające jesienne dania dla zabieganych

Dlaczego tak wiele osób narzeka na jesień i zimę i z utęsknieniem czeka, aż wreszcie się skończą? Być może wynika to z faktu, że te dwie specyficzne pory roku wystawiają nas na liczne próby charakteru… Szarość, niewielka ilość światła słonecznego, deszcz, śnieg, a przede wszystkim – chłód: wszystkie te czynniki mocno dają nam się we znaki.

Jak zadbać o siebie w tym niełatwym czasie, by zacząć na nowo cieszyć się urokami jesiennych i zimowych miesięcy? Przede wszystkim przyjrzyj się swojemu jadłospisowi i zadbaj o to, by regularnie znajdowały się w nim ciepłe, pożywne i rozgrzewające od środka potrawy. Po jakie składniki sięgać i co gotować, by zapewnić sobie smakowitą porcję ciepełka bez spędzania długich godzin w kuchni? Koniecznie przetestuj nasze propozycje!

 

Jak to się dzieje, że jedzenie nas rozgrzewa?

To nie przypadek, że raczej nie przychodzi nam do głowy, by w okresie jesienno-zimowym raczyć się chłodnikami czy deserami lodowymi, które tak chętnie zajadamy w czerwcu czy w lipcu. W zimne, szare dni chcemy bowiem osiągnąć zgoła odmienny efekt – nie schłodzić organizm, a ogrzać go od środka. Ale co właściwie sprawia, że daną potrawę uznajemy za rozgrzewającą?

Pierwszym czynnikiem, który nasuwa się w tej kwestii jest – dość logicznie – temperatura. By jakieś danie mogło nas rozgrzać, powinno być, rzecz jasna, serwowane na gorąco. To jednak nie koniec – za rozgrzewające właściwości posiłku odpowiadają też m.in.:

  • Kompozycja i wartość energetyczna. W chłodne dni organizm zwykle potrzebuje trochę więcej kalorii: nie należy więc bać się dań o wyższej kaloryczności. Warto jednak mądrze je komponować, dbając, by były odpowiednio zrównoważone i zawierały pełnowartościowe źródło węglowodanów, białka oraz tłuszczu.
  • Odpowiednia konsystencja. Nie bez powodu jednym z hitów jesiennych i zimowych miesięcy są warzywne zupy krem – kremowa tekstura dania sprawia bowiem, że dłużej utrzymuje ono wysoką temperaturę. W podobny sposób zachowuje się miękka, jędrna struktura dań mącznych, takich jak pierogi czy rozmaite kluski, która zwykle kryje kremowy, delikatny farsz.
  • Aromatyczne przyprawy i zioła. Nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że poza walorami smakowymi i zapachowymi liczne przyprawy mają także rozmaite właściwości prozdrowotne, a w tym i rozgrzewające. Do najbardziej „gorących” przypraw zalicza się przyprawy korzenne, takie jak m.in. gałka muszkatołowa, ziele angielskie, imbir, cynamon, kardamon, goździki, chili, curry, a także pieprz i wanilia. Dobrze jest więc mieć je zawsze pod ręką i nie bać się ich używać – nawet niewielka szczypta doda Twoim daniom wyrazu.

Zastanawiasz się, jakie potrawy spełniają te kryteria? Mamy dla Ciebie garść prostych, ale skutecznie rozgrzewających inspiracji idealnych na jesień i zimę.

 

Ciepłe pierogi z zaskakującym twistem

Miękkie, pulchne ciasto wypełnione dobrze doprawionym, delikatnym farszem, a wszystko to okraszone podkręcającymi smak dodatkami… Brzmi dobrze? Smakuje jeszcze lepiej. Pierogi to genialne w swojej prostocie arcydzieło kuchni polskiej, które świetnie sprawdza się w chłodne dni. Niektórym sporą przyjemność sprawia zagniatanie ciasta, przygotowywanie farszu, a następnie lepienie i gotowanie kolejnych porcji pękatych pierogów – ale jeśli nie należysz do tej grupy, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość.

Bez trudu możesz bowiem przygotować je w zaledwie kilka chwil: pyszne chłodzone pierogi Proste Historie wystarczy bowiem podgrzać w kuchence mikrofalowej, w garnku lub na patelni. Do wyboru masz 4 wyjątkowe smaki na słono:

  • Pierogi z kapustą i grzybami;
  • Pierogi z mięsem;
  • Pierogi ruskie;
  • Pierogi ze szpinakiem i fetą;

a także 3 opcje na słodko, które możesz zaserwować zarówno na obiad czy kolację, jak i na deser:

  • Pierogi z serem;
  • Pierogi śmietankowe;
  • Pierogi z truskawkami.

By podkreślić ich rozgrzewający charakter, warto natomiast trochę poeksperymentować z dodatkami, które mogą w ciekawy sposób wzbogacić tradycyjny smak pierogów. Strzałem w dziesiątkę okazują się tutaj przeróżne kremowe sosy czy warzywne musy na ciepło, spora porcja korzennych przypraw czy chrupiące smakołyki, np. kruszonka, skwarki czy prażone orzechy lub pestki. Wiele ciekawych pomysłów, które z pewnością Cię zainspirują, znajdziesz w naszej bazie przepisów – koniecznie wypróbuj np.:

Niepozorne kluski i knedle pełne ciepełka

Menu na chłodne dni z powodzeniem może także bazować na innych potrawach mącznych i ziemniaczanych, takich jak np. pyzy czy knedle. Przez to, że są one bogate w węglowodany, okazują się niezwykle sycące, zaś ich pulchna, jędrna struktura idealnie wpisuje się w założenia comfort food. Jeśli wszelkie kluski wydają Ci się zdecydowanie zbyt praco- i czasochłonne, sięgnij po gotowe chłodzone i mrożone potrawy Proste Historie, takie jak np.:

  • Kluski śląskie z dziurką;
  • Kopytka ziemniaczane;
  • Pyzy z mięsem;
  • Kartacze z mięsem;
  • Knedle ze śliwkami
  • Kartoflanka kociewska z golcami

i wiele innych – z pewnością znajdziesz coś w sam raz dla siebie!

Podobnie jak pierogi, także kluski warto odkrywać na nowo, zestawiając je z niebanalnymi, oryginalnymi dodatkami. Kluski śląskie na przykład doskonale komponują się z różnego rodzaju sosami i dipami – sprawdź nasze pomysły na Kluski śląskie z mięsem i paprykowym dipem czy Kluski śląskie w słodkim sosie grzybowym. Smak słodkich knedli warto zaś przełamać rozgrzewającymi korzennymi przyprawami, tak jak w naszych przepisach na Knedle z truskawkami na imbirowo czy Knedle ze śliwkami w sosie cynamonowym. Zachęcamy jednak do własnych poszukiwań – Twoja kreatywność może tu zaowocować stworzeniem zupełnie nowego, zaskakującego i zachwycającego dania!

Gęste kremowe gulasze i potrawki w sam raz na jesień

W roli rozgrzewającego obiadu doskonale sprawdzą się też sycące gulasze oraz potrawki. Warto więc mieć zawsze pod ręką pyszne i szybkie do przyrządzenia dania na patelnię Proste Historie, takie jak Ciecierzyca z dynią w sosie curry, Gulasz wegetariański z soczewicą czy Pęczak lubelski z groszkiem cukrowym. W te najbardziej zabiegane dni, kiedy masz ochotę zjeść pożywny, ciepły obiad na szybko, gotową mieszankę warzyw wraz z dołączonymi do nich przyprawami wystarczy wrzucić na rozgrzaną patelnię i smażyć przez 10-15 minut, od czasu do czasu mieszając. Prawda, że proste? Jeśli masz ochotę, możesz dodać do nich inne rozgrzewające dodatki, takie jak np. świeży lub suszony imbir, kilka goździków czy ząbek czosnku. Efekt może Cię zaskoczyć!

Który z naszych rozgrzewających pomysłów przetestujesz jako pierwszy?