Skip to main content
1
Blog

Typowy polski obiad – podróż po regionach Polski

By 5 września 2016 3 czerwca, 2020 Brak komentarzy
Typowy polski obiad - podróż po regionach Polski

Tradycyjny obiad na Mazurach to zwykle przygotowywane na różne sposoby ryby, zaś Ślązacy w świąteczne dni najchętniej jadają mięsną roladę. A co je się w innych regionach?

Na pewno pamiętasz zapachy, które w niedzielne popołudnie rozchodziły się z kuchni po twoim rodzinnym domu. Przekazywane z pokolenia na pokolenia przepisy. Smak świeżych, sezonowych składników, których nie znajdziesz w żadnej restauracji. I to zdziwienie, kiedy okazywało się, że znajomi z innych regionów niekoniecznie znają twoje ulubione dania. Każdy zakątek naszego kraju ma swoje wyjątkowe specjały. Dlatego proponujemy ci kulinarną podróż dookoła Polski i degustację obiadowych dań od morza do Tatr.

Podhale: placek zbójnicki
Podhale zbójnikami stoi. To oni są bohaterami tutejszych podań i góralskiego ludu. Nic więc dziwnego, że również sztandarowa potrawa tego regionu swoją nazwę zawdzięcza właśnie im. Placek zbójnicki to rodzaj placka ziemniaczanego, którego ciasto przygotowuje się z dodatkiem cebuli, czosnku, boczku, smalcu i jajek. Na Podhalu tradycyjnie podawany jest z gulaszem lub gęstą, kwaśną śmietaną. Czasem serwowany jako placek po węgiersku, chociaż jego ojczyzną są polskie góry, a z naddunajskim krajem nie ma nic wspólnego.

Lubelszczyzna: pierogi z bobem
Przez wieki głównym zajęciem mieszkańców Lubelszczyzny było rolnictwo. Ciężka praca wymagała smacznego i sycącego jadła. Takie właśnie są pierogi z bobem, tradycyjnie serwowane podczas intensywnych, letnich prac polowych. Dziś na szczęście możesz przygotowywać je przez cały rok – wystarczy sięgnąć po bób mrożony. To najlepsza metoda konserwowania żywności, niewpływająca na ich smak i wartości odżywcze, pozwalająca odkryć na nowo polskie dania regionalne.

Mazury: smażona sielawa
Jeziora przez lata karmiły żyjących na Mazurach. Obfitość ryb sprawiła, że potrawy, których są głównym składnikiem do dziś królują na tutejszych stołach. Głębokie i czyste mazurskie jeziora są idealnym miejscem do połowu sielawy – chyba najsmaczniejszej polskiej ryby. Tradycyjne, pochodzące z Mazur polskie dania to przede wszystkim sielawa w zalewie octowej lub po prostu usmażona i podana z surówką z letnich warzyw oraz frytkami lub pieczonymi ziemniakami.

Kaszuby: czernina
Bogate w jeziora Kaszuby również słyną z dań rybnych. Są poza tym ojczyzną jednej z najbardziej niedocenianych polskich zup. Kaszubska czernina jest przygotowywana na bazie kaczej lub gęsiej krwi, przypraw, cukru i octu oraz suszonych lub świeżych owoców – my polecamy rodzynki, śliwki i wiśnie. Czerninę tradycyjnie podaje się z makaronem lub drożdżowymi kluskami na parze, a poza Kaszubami jadana jest także na Kujawach i w Wielkopolsce.

Wielkopolska i Kujawy: pyry gzikiem
Ten region bardziej kojarzy się jednak z gzikiem. Kraina rozciągająca się od Bydgoszczy na północy do Ostrowa Wielkopolskiego na południu przez lata była kojarzona przede wszystkim z uprawianymi tu na wielką skalę ziemniakami. Najważniejszym daniem tutejszej kuchni regionalnej jest gzik – twaróg ze śmietaną, czerwoną rzodkiewką, cebulą i szczypiorkiem – podawany oczywiście z pyrami, czyli ziemniakami, najlepiej ugotowanymi w mundurkach.

Śląsk: mięsna rolada z kluskami
Nasza kulinarna podróż wokół kraju kończy się na Śląsku, którego dumą są mięsne rolady. W tradycyjnej wersji te polskie specjały przygotowywane są poprzez zawinięcie ogórka kiszonego, cebuli oraz kawałka boczku i kiełbasy w plasterek wołowego mięsa i uduszenie w sosie własnym. Rolady koniecznie podawaj z kluskami śląskimi, a jeśli nie masz czasu na ich przyrządzenie – możesz sięgnąć po produkty mrożone, np. tradycyjne kluski śląskie Proste Historie lub kluski śląskie z mięsem Porste Historie.