Skip to main content
1
Blog

Ziemniaki – fundament polskiej kuchni i źródło witamin

By 7 września 2016 3 listopada, 2020 Brak komentarzy
Ziemniaki - fundament polskiej kuchni i źródło witamin

Poznańska pyra, śląski kartofel, podhalańska grula – za każdym razem mówimy o genialnym warzywie, czyli ziemniaku. Ma nie mniej niż kilka tysięcy lat, wywodzi się z Ameryki Południowej, ale jest uprawiany na całym świecie i to w ponad 10-tysiącach odmian. W polskiej kuchni stanowi fundament, od wieków ciesząc się niesłabnącą popularnością. Zasłużenie jest królem obiadu i nie tylko.

Król polskiej kuchni

Dzisiaj trudno sobie wyobrazić polską kuchnię bez ziemniaka. A jednak zawitał on do naszego kraju dopiero w XVII wieku. Najpierw delektowali się nim arystokraci, bo na dwór sprowadził go sam król Jan III Sobieski. Bardzo szybko jednak zawitał także pod strzechy. Od XIX wieku niezmiennie należy do kanonu kulinarnego. Niezmiennie pozostaje smaczny, zdrowy i tani.

Dlaczego właśnie ziemniaki?

Warto się zastanowić, dlaczego właśnie to warzywo jest u nas takie popularne. Niewątpliwie chodzi o walory smakowe. Ziemniak ma miłą, delikatną konsystencję. Zależnie od sposobu przygotowania, a tych, podobnie jak odmian samego ziemniaka, są tysiące, może być puszysty lub bardziej konkretny. Daje to też wiele wariantów jego podania i możemy być pewni, że zawsze będzie się ładnie prezentował na talerzu. Jednak dobry smak i fajny wygląd nie stanowią tego, co w ziemniaku najważniejsze. Prawdziwym skarbem jest to, jakie witaminy ma ziemniak! W każdym znajdziemy witaminy: C, PP, H, K, B1, B2 i B6. Szczególnie ważna jest zawartość w ziemniaku witaminy C, która wraz ze związkami fenolowymi tworzy znakomity przeciwutleniacz. To dlatego czasem, jeśli nie masz ochoty ziemniaka zjeść, możesz go użyć jako maseczki na twarz. Zresztą kiedyś ziemniaki stosowano na choroby skóry czy oparzenia. Oprócz witamin ziemniaki zawierają także cenne minerały: potas, fosfor, magnez, wapń, żelazo, fluor, siarkę, a także jod. Jednak podstawowym składnikiem odżywczych ziemniaków jest skrobia, następnie białka i aminokwasy. Ziemniak zawiera też cukry i kwasy tłuszczowe.

Ziemniaki a cholesterol

Podwyższony cholesterol występuje najczęściej u osób, których dieta jest bogata w tłuszcze zwierzęce, cukry lub węglowodany. Ponieważ skrobia, czyli najpopularniejszy w naszej diecie węglowodan, jest podstawowym składnikiem ziemniaka, został on uznany za produkt tuczący i niezdrowy. Na szczęście dla ziemniaka i dla nas, udowodniono, że dobrze przygotowany ma same zalety. Zresztą ziemniaki zawierają duże ilości błonnika, który z pewnością kojarzysz ze zdrowym odżywianiem. Błonnik jest zalecany szczególnie przy problemach żołądkowych, a także wtedy, kiedy chcemy zgubić parę kilogramów. Na prawidłowy metabolizm mają wpływ także zawarte w ziemniakach witaminy. Pamiętaj, że dzięki zawartości potasu ziemniaki dobrze wpływają na nadciśnienie tętnicze, także zawartość związku zwanego kukoaminą wpływa na obniżenie ciśnienia krwi. Potas pomaga również na skurcze mięśni np. wtedy, kiedy dałeś sobie wycisk na treningu. Dzięki temu, że ziemniaki są lekkostrawne, można je podawać nawet niemowlętom. Czy może być lepsza rekomendacja?

Ziemniak to doskonała alternatywa dla ryżu, kasz czy produktów mącznych. Są niskokaloryczne, zdrowe, no i pyszne! Dają znakomite możliwości każdemu kucharzowi, nawet temu mniej wprawnemu. Bo przecież wystarczy ziemniaki ugotować i podać z dodatkiem w postaci innego warzywa, mięsa bądź lekkiego sosu i już mamy gotowy smaczny i wartościowy posiłek. Idealnie sprawdza się również jako składnik zup czy sałatek. Tak więc ziemniak cieszy się zasłużoną sławą, czego najlepszym dowodem są wystawione mu, także w Polsce, pomniki.

Oto kilka propozycji dań od Prostych Historii, inspirowanych ziemniakami w różnorodnym wydaniu:

Dania z frytkami
Ziemniaki po mazursku
Pieczone ziemniaki z węgierskim sosem
Ziemniaki śródziemnomorskie