Brokuł – właściwości lecznicze
Zielone warzywo to samo zdrowie! Jego działanie doskonale motywuje organizm do zwalczania potencjalnych komórek rakowych. Dzięki zawartym w brokułach związkom siarki zwiększa się ilość enzymów, które pomagają w profilaktyce antyrakowej. Właściwości zdrowotne brokułu sprawdzają się zwłaszcza w przeciwdziałaniu powstawania nowotworu płuc, piersi, okrężnicy oraz żołądka.
Warzywo zaskakująco dobrze radzi sobie także z bakteriami, które są główną przyczyną wrzodów żołądka.
Brokuły – witaminy do zadań specjalnych
Czy wiesz, że łodyga wraz z kwiatami brokułu posiada tyle samo cennej dla organizmu witaminy C, co dwie pomarańcze? Składnik ten zwiększa produkcję kolagenu, który odpowiada za kondycję naszych stawów. Brokuły są także bogate w foliany, czyli witaminy z grupy B. W połączeniu z zawartym w warzywie beta-karotenem stanowią ochronę dla oczu, uodparniając je na zaćmę. Budują także barierę przeciw atakującymi mózg wolnymi rodnikami. Nie zapominaj o liściach! To w nich znajduje się najwięcej witaminy A.
Bogactwo wapnia i potasu zawarte w brokułach
Pierwiastki te odgrywają ważną rolę w sprawnym funkcjonowaniu ludzkiego organizmu. Potas zawarty w dużej ilości w brokułach wpływa doskonale na regulowanie ciśnienia. Z tego powodu warzywo zalecane jest osobom zmagającym się z problemem nadciśnienia tętniczego.
Wapń natomiast, którego bogactwo znajduje się w brokułach, świetnie wpływa na stan kości.
Ile kalorii ma brokuł i dlaczego warto go jeść na diecie?
Przede wszystkim zielone warzywo składa się w największej części z wody, co sprawia, że stanowi ono niezwykle lekki posiłek. Szacuje się, ze 100 g brokułu to około 35 kcal. Dużą część wartości odżywczych stanowi błonnik, który doskonale sprzyja procesom trawiennym. Brokuł można doskonale komponować z różnymi dodatkami, jest smaczny i przynosi uczucie sytości, dlatego polecany jest osobom przeprowadzającym dietę.