Z roku na rok coraz więcej ludzi porzuca tradycyjną dietę opartą na mięsie. W trosce o klimat i własne zdrowie przechodzą na wegetarianizm, czyli sposób odżywiania, w którym główną rolę odgrywają warzywa i owoce. Dieta wegetariańska może jednak uczynić zarówno wiele dobrego, jak i wiele złego. Kluczem bowiem jest umiejętność komponowania prawidłowo zbilansowanych i smacznych posiłków. Sprawdź, dlaczego nasze jednogarnkowe dania wegetariańskie cieszą się taką popularnością.
Wyeliminowanie mięsa z codziennego jadłospisu powoduje, że rodzą się obawy o to, czy taka dieta dostarczy wystarczającą ilość niezbędnych składników odżywczych i nie będzie przyczyną jakichś niedoborów w organizmie. Co prawda te mogą wystąpić także przy diecie mięsnej, ale prawdą jest, że dieta wegetariańska niesie ze sobą nieco większe ryzyko w tej kwestii. U wegetarian najczęściej występuje niedostateczna ilość wapnia, jodu, witaminy B12 i kwasów omega. Z kolei u osób na diecie mięsnej najczęściej występują niedobory wapnia, jodu, błonnika, magnezu i niestety większości witamin. Przechodząc na wegetarianizm, trzeba zdawać sobie sprawę, że posiłki nie mogą składać się z drożdżówek, pączków i pizzy z pieczarkami na obiad. Podstawą posiłków muszą być świeże lub mrożone warzywa, świeże lub mrożone owoce oraz składniki roślinne dostarczające odpowiedniej ilości białka, węglowodanów i aminokwasów.
Jak komponować posiłki wegetariańskie?
Najczęstszy błąd, który popełniają osoby przechodzące na wegetarianizm, to próba tworzenia posiłków tylko z warzyw i owoców. Tymczasem w diecie wegetariańskiej potrzebne są także inne produkty, które dostarczą tego, czego potrzebuje organizm. Chodzi tu przede wszystkim o ziarna zbóż, rośliny strączkowe, wszelkie orzech, pestki, glony i oczywiście grzyby. Wegetarianie powinni też jeść nabiał i jaja, ale nie wolno ich traktować jako jedynego źródła chociażby białka. Ważne też jest to, by zachować umiar we włączaniu do diety produktów wysokoprzetworzonych, bo wegetariańskie parówki i inne wędliny też nafaszerowane są dodatkami chemicznymi, co nie wpłynie na poprawę kondycji i zdrowia.
Podstawową zasadą komponowania każdego dania jest odpowiedni „podział talerza”. Każdy posiłek powinien składać się w połowie z warzyw, w jednej czwartej ze składników dostarczających białka, a w pozostałej części z węglowodanów. Niestety przygotowanie pełnowartościowych posiłków wymaga znacznie więcej czasu niż tych, w których nadal króluje mięso. Na szczęście dziś możemy wykorzystywać mrożone warzywa i gotowe mrożone dania jednogarnkowe, które przygotowywane są z myślą o wegetarianach. Te ostatnie są tak pyszne, że niejeden mięsożerca sięga po nie chętniej niż po schabowego. Oto kilka naszych spektakularnych propozycji na wegetariańskie dania jednogarnkowe, które zachwycają każdego.
Curry… czyli wegetariańskie danie gotowe w kilkanaście minut
Curry to aromatyczna, kolorowa potrawa rodem z indyjskiej kuchni, która ze względu na swoje fantastyczne walory smakowe podbiła serca i podniebienia Europejczyków. Danie to ma formę gulaszu, ale to, co je wyróżnia, to niezwykła mieszanka ziół i przypraw, w skład której wchodzą: kurkuma, kozieradka, kolendra, imbir, cynamon, chilli, pieprz czarny, kumin i wiele innych. Jednak gdy spytamy przeciętnego Europejczyka o to, jaki jest podstawowy składnik tego dania, większość natychmiast wymieni drób. Nie mają oni świadomości, że jako danie o rodowodzie indyjskim, tradycyjnie jest ono bezmięsne, a więc odpowiednie dla wegetarian. My postanowiliśmy ułatwić życie miłośnikom kuchni bezmięsnej i przygotowaliśmy gotowe, mrożone danie, które można przygotować w 15 minut. To ciecierzyca z dynią w sosie curry… ach, palce lizać. Potrawa ta jest przykładem świetnie zbilansowanego posiłku wegetariańskiego. Głównymi jej składnikami są ciecierzyca, dynia i szpinak – wszystkie pełne witamin i mikroelementów niezbędnych w prawidłowo skomponowanej diecie. Aromatyczne przyprawy i cudowny sos śmietanowy sprawiają, że to danie będzie królować na Waszych stołach bardzo często. Jego przygotowanie jest banalnie proste. Zawartość opakowania – bez rozmrażania – trzeba wrzucić na rozgrzaną patelnię i posypać dołączonymi przyprawami. Po 12 minutach można serwować posiłek.
Ci, którzy mają wątpliwości, czy mrożone warzywa dostarczą wystarczającej ilości witamin i innych cennych składników, mogą być zupełnie spokojni. Mrożone warzywa są tak samo wartościowe jak świeże. Jednak trzeba zauważyć, że warzywa mrożone pozwalają na przygotowanie posiłku w kilka chwil i nie wymagają niemal żadnego wysiłku. Wracając do naszego aromatycznego curry z ciecierzycy i dyni, to można podawać je bez dodatków, ale smakuje też świetnie z ryżem lub kaszą bulgur.
Gulasz wegetariański z soczewicą zachwyca nawet mięsożerców
Zwolennicy mięsnych dań mogą protestować przeciwko używaniu słowa „gulasz” w stosunku do dań wegetariańskich. Jednak gdy mają okazję po raz pierwszy zjeść gulasz wegetariański, bardzo szybko zmieniają zdanie. Nasz mrożony gulasz wegetariański to danie, w którym miejsce mięsa zajmują warzywa strączkowe. Pełna białka roślinnego ciecierzyca i niezwykle cenna dla zdrowia soczewica zielona nie tylko niosą ze sobą wiele składników cennych dla zdrowia. To one generują aksamitny, stonowany, a jednocześnie głęboki smak dania. Warzywom strączkowym towarzyszy mrożona marchewka, cukinia i papryka czerwona. Fantastyczny bukiet przypraw i pomidorowo-śmietankowy sos czynią z tej potrawy prawdziwy przysmak.
Danie można podawać także z ryżem albo ulubioną kaszą.
Pęczak lubelski z groszkiem cukrowym zachwyca smakiem i kolorami
Jednogarnkowe dania znane są na całym świecie, ale w każdej części globu oparte są na innych składnikach. W nich wykorzystuje się lokalne warzywa i produkty, zawsze dodając szczyptę miejscowej tradycji. Pęczak lubelski z groszkiem cukrowym to danie wegetariańskie o zdecydowanie polskich korzeniach. Kasza pęczak z Lubelszczyzny, fasolka, groszek cukrowy i inne warzywa z przyprawami zebranymi w niezwykle oryginalny bukiet aromatów to prawdziwy przysmak nie tylko dla wegetarian. Potrawę przygotowuje się w kilkanaście minut i nie trzeba „stać przy grach” pół dnia.
Mrożone warzywa na patelnię, czyli dania wegetariańskie z pomysłem
Wszyscy ci, którzy kochają bezmięsne dania, mogą realizować także swoje pomysły, wykorzystując mrożone mieszanki warzyw lub po prostu gotowe dania, które dziś funkcjonują na rynku pod hasłem „warzywa na patelnię”. I tak miłośnicy kuchni azjatyckiej mogą sięgnąć po orientalną mieszankę warzyw, którą należy przygotować według przepisu podanego na opakowaniu. Danie warto uzupełnić tofu panierowanym w sezamie, które smaży się na osobnej patelni aż do chwili, gdy sezam uzyska piękny złocisty kolor.
Fantastycznie smakuje też mrożona meksykańska mieszanka warzyw, do której warto dodać płatki sojowe. To prosty sposób na uzupełnienie dania w białko roślinne oraz witaminy B i E. Cudownie smakuje też mrożony bób lub mrożona fasolka szparagowa przygotowane w koreańskim stylu, w sosie na bazie cebuli, sosu sojowego i papryk: wędzonej, słodkiej i ostrej. Do tak przygotowanych warzyw warto dodać wędzone tofu podpieczone uprzednio w piekarniku.