Dania z kalafiorem – zdrowie przez cały rok
W naszym kraju kalafior uprawia się od XVI wieku – „kalafiorowy boom” nad Wisłą zapoczątkowała ponoć sama Bona Sforza – królowa, dzięki której polskie stoły zyskały wiele pysznych, a wcześniej zupełnie nieznanych, warzyw.
Część jadalną kalafiora stanowi róża – amatorzy smacznego warzywa podkreślają prozdrowotne właściwości tego nadzwyczajnego „kwiatu”. W składzie kalafiorowych różyczek znajdziesz magnez, sód, potas, żelazo, fosfor, cynk, miedź, witaminy z grupy B, K, C i szereg innych skarbów. Dlatego warto jak najczęściej przyrządzać z nich domowe specjały.
Smacznymi, pełnymi witamin i minerałów różyczkami kalafiora od Prostych Historii możesz cieszyć się przez cały rok – odpowiednie technologie mrożenia zachowują wszystkie ich właściwości. Pamiętaj, że najlepsze mrożonki zawierają tylko naturalne, polskie produkty i nie ma w nich śladu konserwantów czy polepszaczy smaku.
Prosto, szybko i smacznie
Jeśli na co dzień nie możesz spędzać długich godzin w kuchni, postaw na coś prostego i smacznego jednocześnie. Różyczki kalafiora z plasterkami marchewki wrzuć do gorącej „kąpieli” – potrzymaj je parę minut we wrzącej, osolonej wodzie, a na sicie przelej chłodną wodą. Przygotuj naczynie żaroodporne, posmaruj je masłem, margaryną lub olejem i wsyp warzywa. Jeśli chcesz podać swoim łasuchom bardziej sycący posiłek, dodaj mielone mięso z indyka. Powierzchnię zapiekanki zalej jajkami połączonymi z 18-proc. śmietanką i uzupełnij startym, żółtym serem (możesz wybrać wędzony, jeśli lubisz nietuzinkowe aromaty).
Pora na ulubione przyprawy – daj się ponieść kulinarnej wyobraźni: zielone zioła to zawsze świetny wybór – gałązki bazylii, majeranku i mięty dodadzą charakteru każdej potrawie. Szczypta soli ziołowej, papryki i ziołowego pieprzu to nieodzowna kropka nad i. Masz ochotę na ostrzejszy akcent? Odrobina mielonego chili lub pieprzu cayenne wprowadzi zdecydowaną i ciekawą nutę. Zniewalająco pachnącą kompozycję wstaw do nagrzanego piekarnika – co najmniej na kwadrans.
Zapracowanym i cierpiącym na chroniczny brak czasu można polecić coś specjalnego – gotową, mrożoną zupę kalafiorową z koperkiem Proste Historie – pachnącą zniewalająco jak letni ogród.
Kalafiorowe kotlety i różyczki w sosie
Jeśli twoje domowe łasuchy nie wyobrażają sobie obiadu bez kotletów – przyrządź im zdrowy i pyszny przysmak z… kalafiora. Najpierw różyczki ugotuj tradycyjnie w osolonej wodzie, odcedź je starannie i wsyp do garnka. Delikatne warzywa wzbogać masłem, odrobioną śmietany, dodaj szczyptę pierzu ziołowego i rozgnieć dokładnie tak, jak ziemniaki na puree. Smak „podkręcą” szczypiorek, zielone zioła, rozgnieciony ząbek czosnku i posiekana natka pietruszki. Dodatek jajka i bułki tartej zwiąże masę i pozwoli ulepić z niej małe kotlety, które kształtem przypominają mielone. Co dalej? Obtocz kotleciki w bułce tartej i układaj na patelni z rozgrzanym olejem – obsmaż je z dwóch stron. Gdy nabiorą złotych „rumieńców”, możesz podawać obiad. Znakomicie smakują z surówkami i sałatkami.
Jakie jeszcze danie z kalafiorem oczaruje podniebienia twoich domowych łasuchów? Przygotuj coś specjalnego dla miłośników gorących sosów – przyda się świeży bulion warzywny, który wypełni zapachem cały dom. Filigranowe różyczki kalafiora ugotuj al dente. Potem utrzyj gładką masę z 12-proc. śmietany i kilku łyżek mąki, połącz je z odrobiną rosołu i wlej do pozostałego bulionu. Przez kilka minut gotuj aromatyczny krem – często mieszaj – masa powinna mieć aksamitną konsystencję. Znakomity, gęstawy sos to idealna polewa dlavróżyczek ułożonych w naczyniu do zapiekania wysmarowanym olejem. Jeszce nieco wonnych ziół – świeżych lub suszonych, odrobina rozkruszonego, żółtego sera na wierzch i przysmak niemal gotowy. Pora włożyć go do piekarnika – poczekaj, aż górna warstwa rozkosznie się zarumieni i proś bliskich na smaczny posiłek i niekończące się rozmowy przy rodzinnym stole.