Największą zaletą kremu z warzyw jest jego uniwersalność. Możesz zaserwować go przedszkolakowi, któremu niespecjalnie pasują tradycyjne zupy, jak i osobie starszej, która ma problemy z jedzeniem większych kęsów. Wyszukany sposób podania i dodatki z każdego kremu uczynią też świetne danie na eleganckie spotkania. Nic dziwnego, że kremy z jarzyn coraz częściej pojawiają się na uroczystych kolacjach i ślubnych przyjęciach, zostawiając w tyle rosół i flaki. Lekkie i pożywne są też dobrymi przyjaciółmi dietetyków, więc jeżeli liczysz kalorie, koniecznie włącz je do swojego jadłospisu.
Zupa dla nieperfekcyjnej pani domu
Popularność zupy kremu z warzyw związana jest także z łatwością jej przyrządzenia. W polskiej kuchni kremy znane były już w XIX wieku, ale proces przygotowania tej zupy był nie lada wyzwaniem. Gotowane warzywa przecierano ręcznie na sicie, co było czasochłonne i męczące. Z dzisiejszym blenderem lub mikserem zajmie ci to zaledwie kilka minut. Co więcej, nie musisz martwić się o estetykę dodawanych warzyw, będą smaczne nawet jak krzywo je pokroisz! Znakomicie nadają się do niej też mrożonki, co sprawia, że jest to najszybsza zupa na świecie, którą możesz przyrządzić o każdej porze roku.
Z czym podawać zupy kremy?
Kremy serwuje się zazwyczaj w miseczkach o pojemności około 200 ml. Sama zupa nie jest więc wystarczająco sycąca, ale można podać ją z dodatkami. Najpopularniejsze to ziołowe lub czosnkowe grzanki, groszek ptysiowy, paluszki chlebowe lub z ciasta francuskiego i krakersy. Jeżeli lubisz eksperymentować, wypróbuj zupę krem z innymi dodatkami i sięgnij po małe klopsiki, wędzonego łososia, jajko na twardo, krewetki, grzyby, orzechy, pestki dyni i słonecznika, kiełki, a także sery, jak parmezan, ricotta, feta, pleśniowy. Jeżeli chcesz zjeść coś bardziej konkretnego, zrób na przykład bułeczki nadziewane farszem z pieczarek lub tradycyjne krokiety.
Jak ugotować krem?
Ponieważ kremy przeżywają prawdziwy renesans, z łatwością znajdziesz wiele interesujących przepisów na zupy kremy z warzyw. Spróbuj też poeksperymentować. Tak naprawdę możesz dowolnie łączyć warzywa, trzymając się zasady łączenia kolorów (zielone z zielonymi), lub oprzeć się tylko na jednym, jak zielony groszek czy szparagi. Aby urozmaicić zupę, możesz zostawić kilka całych ugotowanych ziarenek groszku lub łepków szparagów, które możesz wrzucić później do miseczki z gotową zupą. Zasady tej trzymaj się przy innych warzywach, dzięki czemu twoja zupa będzie ciekawsza.
Rozwiązanie dla zabieganych
Jeżeli nie masz pomysłu na zestawienie warzyw, sięgnij po jedną z propozycji PROSTYCH HISTORII – zupę krem z czerwonych, zielonych, białych i żółtych warzyw. W pierwszym zestawie znajdziesz pomidora, marchew, czerwoną paprykę i buraczki, w drugim – brokuły, cukinię, zielony groszek i szpinak, w trzecim – kalafiora, pietruszkę, ziemniaki i selera, w czwartym – dynię, marchew żółtą, marchew pomarańczową, paprykę żółtą, pietruszkę i seler. Do każdego zestawu dołączone są ziołowe grzanki, w przypadku kremu z żółtych warzyw – prażone pestki dyni. Warzywa są głęboko mrożone, więc zachowują wszystkie wartości odżywcze. Wystarczy je ugotować, zmiksować i można cieszyć się pysznym, zdrowym i lekkim posiłkiem.