Międzynarodowy Dzień Pizzy, czy światowe Święto Pierogów to dni, które jednych zadziwiają, a inni widzą w nich okazję do świętowania. Być może w kontrze do nich, co roku w kalendarzu pojawiają się też dni marchewki czy ziemniaka. O co właściwie chodzi z tymi świętami i czy warto je w jakiś sposób obchodzić?
O ile coroczny dzień pizzy, pierogów czy innych narodowych potraw łatwo wytłumaczyć działaniami marketingowymi związanymi z promocją regionów i potraw, to w przypadku warzyw nie jest to już tak oczywiste, choć powody są chyba ważniejsze. Statystyczny Polak je stanowczo zbyt mało warzyw. Dietetycy i lekarze biją na alarm, bo dieta uboga w świeże lub mrożone warzywa i owoce, a przepełniona niezdrowymi tłuszczami i produktami wysokoprzetworzonymi, to prosta droga do problemów zdrowotnych. Nie dziwmy się zatem ustanawianiu światowych dni różnych warzyw, bo ich celem jest propagowanie ich jedzenia jako sposobu na zachowanie zdrowia na długie lata. Zacznijmy więc obchodzić święta marchewki, szpinaku czy ziemniaka już w tym roku, a święta narodowych potraw potraktujmy jako dni wielkich przyjemności kulinarnych.
Warzywa i owoce to prawdziwa skarbnica witamin i mikroelementów niezbędnych dla utrzymania zdrowia i dobrej kondycji organizmu. Przyjmuje się, że dorosły człowiek powinien codziennie zjadać co najmniej pół kilograma warzyw i owoców w różnych postaciach. Dziś nie można usprawiedliwiać się tym, że jesienią i zimą szpinak, bób czy marchewka są trudno dostępne, że nie mamy czasu ich przyrządzać, bo przecież zawsze można sięgnąć po warzywa mrożone. Do tego już dawno udowodniono, że mrożonki mają niemal tyle samo witamin i innych cennych składników, co ich świeże odpowiedniki, więc trzeba je jeść przez cały rok i to bez wymówek (zobacz artykuł: Mrożenie żywności – wszystko, co powinniśmy na ten temat wiedzieć). Międzynarodowe dni marchewki, szpinaku czy ziemniaka warto celebrować, serwując sobie i swoim bliskim posiłki oparte właśnie na tych warzywach. I choć rozum przemawia za tym, że to święta warzyw i owoców powinny być ważniejsze, to człowiek nie może się obejść bez dań, w których warzywa i owoce są tylko dodatkiem. W życiu najważniejszy jest zdroworozsądkowy balans. Zatem nic nie stoi na przeszkodzie, by tak samo cieszyć się pizzą i marchewką.
Międzynarodowe Święto Pizzy – 9 lutego
Liczba fanów pizzy na świecie jest niemożliwa do określenia. Pewnie dlatego święto pizzy jest tak chętnie obchodzone na całym świecie. Spektakularne obchody mają miejsce we Włoszech, bo przecież pizza wywodzi się właśnie z włoskiego Neapolu. I choć nie brakuje teorii, że pizzę wymyślili starożytni Grecy, to jednak najbardziej wiarygodna jest historia pewnego neapolitańskiego piekarza. Ten, chcąc ugościć królową Włoch – Małgorzatę Sabaudzką, przygotował fantastyczną pizzę we włoskich barwach narodowych. Na cieście położył pomidory, mozzarellę i bazylię. Po upieczeniu pizza była chrupiąca, aromatyczna i fantastycznie wyglądała. Nic dziwnego, że wywołała furorę i szybko zaczęto powielać to danie w całych Włoszech, a potem na świecie.
Dziś zachwyca nas zarówno domowa, jak i pizza mrożona. Uwielbiamy jej chrupiące ciasto, wielką rozmaitość dodatków oraz ten cudownie ciągnący się ser na jej powierzchni. W dniu święta tego dania niech na talerzu pojawi się domowa lub mrożona pizza, a każda z nich będzie smakować wyśmienicie.
Święto Szpinaku – 26 marca
Jedni szpinak kochają, a inni go nienawidzą. Jednak lista jego niezwykłych właściwości zdrowotnych powinna skłonić każdego do sięgania po to warzywo tak często, jak to tylko możliwe. Cały wachlarz witamin i mikroelementów, które znajdują się w szpinaku, sprawia, że ma on właściwości przeciwnowotworowe. Jego jedzenie zapobiega miażdżycy naczyń krwionośnych, usprawnia pracę układu krwionośnego i zmniejsza apetyt, dzięki czemu można zachować piękną sylwetkę lub łatwiej zrzucić kilka zbędnych kilogramów.
Warto jeść zarówno świeży, jak i mrożony szpinak. Można go przyrządzać jako dodatek do mięsnych dań, ale nie każdy go lubi w takiej formie. Świetnie smakuje jako element farszu do pierogów lub do lasagne.
Międzynarodowy Dzień Marchewki – 4 kwietnia
Fantastyczne właściwości marchewki znane są od stuleci. Dziś wiemy dokładnie, że warzywo to jest bogatym źródłem karotenoidów, czyli związków o właściwościach antyoksydacyjnych, które jednocześnie nadają mu piękny, pomarańczowy kolor. Marchewka zawiera takie związki jak: luteina, zeaksantyna, likopen i prowitamina A, która jest szczególnie cenna dla ludzkiego organizmu. Ta prowitamina w naszych organizmach zamienia się w witaminę A, która niezbędna jest do zachowania prawidłowego widzenia. Spośród innych witamin, które znajdują się w marchewce, warto wymienić witaminę C, E i K. Warto zwrócić też uwagę na spore ilości kwasu foliowego, szczególnie cennego dla kobiet w ciąży.
Oczywiste jest więc, że warzywo to warto jeść na co dzień. Międzynarodowy Dzień Marchewki ma za zadanie przypomnieć nam o tym i sprawić, by świeża lub mrożona marchewka przyrządzona w pyszny sposób gościła na naszych talerzach bardzo często.
Międzynarodowe Święto Pierogów – 8 października
8 października każdego roku na stołach powinny królować pierogi i to bez wymówek, bo nawet ci, którzy nie umieją ich zrobić samodzielnie, mogą sięgnąć po pierogi mrożone. Te ostatnie mają mnóstwo zalet. Mrożone pierogi są nie tylko pyszne, ale także pozwalają zaoszczędzić mnóstwo czasu. Nie ma się co oszukiwać, przygotowanie pierogów od podstaw to pół dnia pracy i cała kuchnia do gruntownego sprzątania. Sięgając po gotowe pierogi, trzeba się tylko zastanowić, na jakie smaki mamy ochotę. Kuszą bowiem zarówno pierogi z kapustą i grzybami, jak i te na słodko – pierogi z owocami. W ciągu kilku chwil można pysznie świętować pierogowe święto.
Światowy Dzień Ziemniaka – 21 października
Ziemniaki to warzywa bardzo niedoceniane. Wiele osób traktuje je jako wypełniacz posiłków, jeden ze składników klusek, placków ziemniaczanych lub surowiec na frytki, nie zastanawiając się nawet, jak fantastyczne właściwości się w nich kryją. W ich składzie znajduje się mnóstwo potasu, który obniża ciśnienie krwi. Z kolei ogromne ilości magnezu pomagają tym, którzy muszą funkcjonować w stresie i zmagają się z przewlekłymi stanami zmęczenia. Cały wachlarz witamin zapewnia dobre zdrowie i sprawne funkcjonowanie organizmu.
Ziemniaki trzeba jeść więc w każdej postaci. Po ugotowaniu można je podawać na wiele sposobów. Warto też sięgać po gotowe produkty, takie jak frytki mrożone, kluski śląskie, mrożone placki po góralsku czy też rewelacyjne ziemniaczane kopytka mrożone.